The Original HoopInsider - Statewide leader in Texas high school boys basketball
Sign up Calendar Latest Topics
 
 
 


Reply
  Author   Comment  
Chad Cooper

Avatar / Picture

6A-5A Editor
Registered:
Posts: 906
Reply with quote  #1 
Texas Invitational

Saturday, Nov. 21

Div I
Gold:
6A No. 1 Atascocita 54, 5A No. 1 Lancaster 47
6A No. 19 Richardson 60, FB Bush 56 OT
6A No. 8 Allen 83, Clear Creek 80
6A No. 3 North Crowley 70, 6A No. 5 Judson 66

Silver:
Plano East 69, Manvel 44
McKinney 61, Dawson 53
Westside 55, Hebron 39
5A No. 11 FB Marshall 76, LaPorte 59

Bronze:
Westfield 57, Dekaney 47
Kingwood 56, College Park 42
South Houston 65, 5A No. 18 CE King 46
Mansfield Summit 84, Duncanville 76

Div II
Gold:
Clear Brook 54, Flower Mound 53
Pearland 56, Langham Creek 47
Klein Collins 68, Friendswood 49
Dobie 73, Clear Falls 36

Silver:
Dickinson 66, Humble 65
Pearce 59, Hillcrest 36
Sam Rayburn 56, Pasa Memorial 45
Katy Taylor 42, Crosby 29

Bronze:
FB Austin 54, Pasadena High 49
Rockwall 54, SA Clark 27
FB Ridge Point 54, SA Taft 45
Deer Park 60, SB Memorial 42


Friday, Nov. 20

Div I

Gold:
6A No. 1 Atascocita 60, 6A No. 5 Judson 32
5A No. 1 Lancaster 68, 6A No. 3 North Crowley 38
6A No. 19 Richardson 79, 6A No. 8 Allen 73
6A No. 5 Judson 57, 6A No. 8 Allen 47
6A No. 1 Atascocita 65, 6A No. 19 Richardson 33
6A No. 3 North Crowley 64, FB Bush 57
5A No. 1 Lancaster 61, Clear Creek 36
FB Bush 63, Clear Creek 45

Silver:
Manvel 64, Hebron 57
La Porte 76, McKinney 69
Plano East 57, Dawson 56
5A No. 11 FB Marshall 55, Westside 49
Manvel 61, La Porte 60
Plano East 67, 5A No. 11 FB Marshall 55
McKinney 58, Hebron 56
Dawson 62, Westside 58

Bronze Bracket:
Westfield 72, College Park 39
Mansfield Summit 62, 5A No. 18 CE King 48
DeKaney 50, Kingwood 45
Duncanville 74, South Houston 52
Westfield 63, Summit 58
College Park 66, 5A No. 18 CE King 53
Kingwood 45, South Houston 38
DeKaney def. Duncanville - no score reported

Div II

Gold:
Clear Falls 48, Pearland 38
Clear Brook 80, Friendswood 51
Flower Mound 69, Klein Collins 52
Dobie 52, Langham Creek 37
Clear Brook 68, Clear Falls 57
Flower Mound 66, Dobie 34
Langham Creek 74, Klein Collins 52
Pearland 87, Friendswood 65

Silver:
Crosby 48, Hillcrest 35
Humble 52, Pasadena Memorial 48
Dickinson 93, Pasa Rayburn 55
Katy Taylor 60, Pearce 49
Humble 61, Crosby 41
Dickinson 76, Katy Taylor 71
Hillcrest 32, Pasadena Memorial 19
Pearce 72, Rayburn 51

Bronze Bracket:
Pasadena High 34, SA Clark 29
Spring Branch Memorial 61, Ridge Point 54
FB Austin 63, SA Taft 56
Deer Park 51, Rockwall 45
Pasadena 53, SB Memorial 36
FB Austin 73, Deer Park 70
SA Clark 64, Ridge Point 55
Rockwall 69, SA Taft 39



Thursday, Nov. 19

Div I
6A No. 1 Atascocita 73, DeKaney 59
6A No. 1 Atascocita 66, Hebron 52
6A No. 3 North Crowley 90, College Park 49
6A No. 3 North Crowley 65, Dawson 54
6A No. 5 Judson 53, Westfield 50
6A No. 5 Judson 60, Plano East 46
6A No. 8 Allen 76, La Porte 68
6A No. 8 Allen 74, 5A No. 18 CE King 59
6A No. 19 Richardson 65, South Houston 51
6A No. 19 Richardson 59, 5A No. 11 FB Marshall 56
5A No. 1 Lancaster 79, Manvel 48
5A No. 1 Lancaster 53, Kingwood 45
5A No. 11 FB Marshall 60, South Houston 52
FB Bush 65, Mansfield Summit 55
La Porte 87, 5A No. 18 CE King 70
Dawson 68, College Park 52
Manvel 45, Kingwood Park 39
Clear Creek 55, Houston Westside 43
Hebron 44, DeKaney 39
Plano East 58, Westfield 36
McKinney 68, Mansfield Summit 63
Houston Westside 77, Duncanville 71
Plano West 58, Westfield 36
McKinney 68, Mansfield Summit 63
FB Bush 84, McKinney 52

Div II
Friendswood 55, Pasadena Memorial 51 – OT
Dobie 48, Pearce 42
Rayburn 62, FB Ridge Point 57
Humble 43, Pasadena High 42
Klein Collins 60, FB Austin 53
Dickinson 81, Deer Park 65
Pearland 43, Katy Taylor 42
Langham Creek 46, Crosby 41
Pasadena Memorial 55, SA Clark 47
Dobie 44, Spring Branch Memorial 37
Clear Brook 61, Rayburn 50
Clear Falls 50, Pasadena High 46
Flower Mound 49, Deer Park 42
Pearland 59, Rockwall 54
Dallas Hillcrest 40, FB Austin 38
Langham Creek 45, SA Taft 34
Pearce 58, Spring Branch Memorial 33
Dallas Hillcrest 40, FB Austin 37
Friendswood 51, SA Clark 32
Clear Falls 48, Humble 46
Flower Mound 57, Dickinson 43
Katy Taylor 65, Rockwall 58
Klein Collins 47, Dallas Hillcrest 46 – OT
Clear Creek 69, Duncanville 62
Crosby 47, SA Taft 40



Aldine ISD Invitational

Saturday Nov. 21

6A No. 15 Cy Lakes 78, Houston Christian 65
6A No. 7 Aldine Davis 85, Houston Christian 74
5A No. 15 Arlington Seguin 70, Aldine 52
Houston Christian 61, 5A No. 3 Beaumont Central 58
5A No. 15 Arlington Seguin 53, No. 3 Beaumont Central 51
Eisenhower 93, Galena Park 52
Aldine MacArthur 54, Cy Ridge 44
Episcopal 52,  Tomball Memorial 49
Aldine 65, RCHA 48


 
Friday, Nov. 20
6A No. 7 Aldine Davis 83, Dallas Lincoln 72
5A No. 3 Beaumont Central 68
, 5A No. 12 Dallas Carter 54
5A No. 3 Beaumont Central 60, Westbury Christian 52
5A No. 15 Arlington Seguin 71, 6A No. 15 Cy Lakes 63
Westbury Christian 64, Aldine Nimitz 60
FB Hightower 77, Redemption 48

Thursday, Nov. 19
6A No. 7 Aldine Davis 104, Galena Park 42
6A No. 15 Cy Lakes 74, Tomball Memorial 43
5A No. 3 Beaumont Central 71, Bellaire Episcopal 68
5A No. 15 Arlington Seguin 70, Aldine 52
4A No. 12 Dallas Carter 71, Aldine MacArthur 54
Dallas Lincoln 84, Channelview 79
Houston Christian 66, Eisenhower 62
Aldine Nimitz 68, Redemption 30
Westbury Christian 78, FB Hightower 73


Buda Hays Rebel Classic

Saturday, Nov. 20
Championship: Plano West 70, Connally 54
Hays 63, Aggieland 56
Austin McCallum 57, Rio Grande City 47
Dripping Springs 48, Lehman 40
Lehman 61, Rio Grande City 35
San Marcos 68, Smithson Valley 67


Thursday, Nov. 19

Hays 76, Smithson Valley 66
Hays 67, Rio Grande City 40
Smithson Valley 63, Rio Grande City 32
Austin Crockett 59, Lehman 51
Pflugerville Connally 79, Austin Crockett 40
Pflugerville Connally 85, Lehman 46
San Marcos 79, Austin McCallum 50
Aggieland 64, Austin McCallum 48
Aggieland 69, San Marcos 67 – F/2OT
Austin Akins 39, Dripping Springs 34
Plano West 63, Dripping Springs 22
Plano West 65, Austin Akins 57

Friday, Nov. 20

Gold Bracket
Plano West vs Aggieland – 6p
Pflugerville Connally 65, Hays 58
Silver bracket:
San Marcos 55, Akins 52
Atx Crockett 47, Smithson Valley 45
Dripping Springs 48, 52, Atx McCallum  47
Lehman 61, Rio Grande City 35



Highland Park Tournament

Saturday, Nov 20
Austin SFA 67, Highland Park 53
OKC Storm 66, Highland Park 65
Midlothian 70, Lake Highlands 53
Austin SFA 57, Ennis 38

Friday, Nov. 20
Midlothian 48, SFA 44
Lake Highlands 83, OKC Storm 75
Highland Park 85, Ennis 54

Thursday, Nov. 19

Lake Highlands 79, Ennis 39
Midlothian 67, Highland Park 58


LD Bell Tournament

Saturday, Nov. 21
The Colony 71, Lubbock Christian 66
Lakeview Centennial 75, Berkner 64
LD Bell 53, Amarillo 37
5A No. 22 SOC 63, Paschal 47
5A No. 22 SOC 53, Amarillo 45
Berkner 64, Lubbock Christian 53
The Colony 62, Lakeview Centennial 59

Friday, Nov. 20
The Colony 60, LD Bell 39
Berkner 71, 5A No. 22 SOC 68
Lubbock Christian 65, Paschal 54
5A No. 22 SOC 75, LD Bell 65
The Colony def. Richardson Berkner

Thursday, Nov. 19
The Colony 80, 5A No. 22 SOC 66
FW Paschal 52, Amarillo 34
Lakeview Centennial 80, Paschal 49
Berkner 54, LD Bell 52
Lakeview Centennial 78, Trinity Christian 59
Trinity Christian 63, Amarillo 46



Magnolia Dawghouse Invitational

Sat, Nov. 21
Championship: Klein 54, Spring 51
Cy Creek 56, SL Carroll 55


Friday, Nov. 20
Cy Creek 69, SA Marshall 61
Klein 42, Magnolia 24
Spring 66, Cy Fair 58
Southlake Carroll 51, Cy Springs 38
Southlake Carroll 43, Morton Ranch 34

Thursday, Nov. 19

Klein 46, Cy Creek 36
HCYA 77, GC Memorial 43
SATCH 60, SA Marshall 59
Magnolia 39, Santa Fe 25
Alief Taylor 72, Huntsville 42
Cy Fair 51, Cy Springs 47
Conroe 52, Southlake Carroll 43
Spring 65, Morton Ranch 52
Klein 64, HCYA 52
Magnolia 58, SATCH 55
Cy Creek def. GC Memorial
SA Marshall 56, Santa Fe 23

 
NEISD/NISD (San Antonio) Tournament

Saturday, Nov. 21

5A No. 23 Vela 39, SA MacArthur 28

SA McCollum 60, Laredo Martin 47
SA Churchill 74, SA Wagner 64
SA Reagan 48, SA O'Connor 45
SA Brandeis 72, SA Stevens 64
SA Jay 62, Alamo Heights 49
SA Highlands 61, Seguin 47
SA Central Catholic 66, SA Roosevelt 64




Friday, Nov. 20
5A No. 23 Vela 66, SA McCollum 49
5A No. 23 Vela 78, SA Jay 71
SA Roosevelt 60, SA Wagner 47
SA MacArthur 55, Alamo Heights 48
SA Reagan 64, SA Wagner 57
SA Brandeis 72, SA Roosevelt 64
SA Jay 77, Seguin 64
SA Churchill 46, SA Central Catholic 63
SA MacArthur 71, SA Highlands 53
Alamo Heights 62, Laredo Martin 56
SA Stevens 62, SA Churchill 52
SA Highlands 56, Laredo Martin 55
SA Stevens 59, SA O'Connor 41
SA Brandeis 57, SA Reagan 47

Thursday, Nov. 19

SA Brandeis 85, SA McCollum 48
SA Roosevelt 57, 5A No. 23 Edinburg Vela 55
SA Wagner 74, SA Jay 64
SA Reagan 76, Seguin 51
SA O’Connor 61, SA O’Connor 51
SA Stevens 64, Alamo Heights 57
SA Churchill 80, Laredo Martin 46
SA Central Catholic 56, SA MacArthur 49

 
New Caney Tournament

Saturday, Nov. 21

Championship: The Woodlands 57, Alvin 37
Nederland 51, Magnolia West 47
Alvin 57, Magnolia West 48
The Woodlands 59, Nederland 54
La Marque 59, New Caney 50
La Marque v Brazosport
Brazosport def Porter
New Caney 63, Porter 56

Friday, Nov. 20
Nederland 56, Dayton 39
The Woodlands 64, LaMarque 60
Katy 59, Willis 54
Brazosport 69, Caney Creek 39
Alvin 70, Oak Ridge 64 - 2OT
Baytown Lee 60, Nacogdoches 54
New Caney 67, Klein Oak 46
Porter 61, Magnolia West 55
The Woodlands 57, Katy 48
Nederland 63, Caney Creek 38
LaMarque 70, Willis 46
Brazosport 69, Dayton 44
Klein Oak 54, Oak Ridge 53
Alvin 63, New Caney 46

Thursday, Nov. 19

The Woodlands 59, Willis 35
Dayton 57, Caney Creek 42
4A No. 3 La Marque 63, Katy 56
Nederland 63, Brazosport 62
Alvin 64, Klein Oak 31
Magnolia West 62, Nacogdoches 55
NC Porter 54, Baytown Lee 39
New Caney 81, Oak Ridge 65 


Northwest Tournament

Saturday, Nov. 20
Championshio: Cinco Ranch 62, Northwest 42
6A No. 24 Crowley 58, Wakeland 55
Grapevine 60, Saginaw 48
Mansfield 47, Brewer 39

Friday, Nov. 20
Fort Worth Brewer 53, Haltom 41
Frisco Wakeland 63, Grapevine 57
6A No. 10 Cinco Ranch - Mansfield???
6A No. 24 Crowley 60, Boswell 40
6A No. 24 Crowley 58, Saginaw 49
Grapevine 56, Brewer 31
Northwest 65, Boswell 41
Northwest 64, Wakeland 57

Thursday, Nov. 19

6A No. 10 Cinco Ranch 65, 6A No. 24 Crowley 51
6A No. 10 Cinco Ranch def. Halton
6A No. 24 Crowley 68, Mansfield 58
Northwest 56, Grapevine 43
Northwest 74, Brewer 51
Mansfield 61, Saginaw 35
Saginaw 57, Haltom 55
Wakeland 61, Brewer 44
Grapevine 63, Boswell 37
Wakeland def. Boswell











__________________
Follow on Twitter: @hoopinsider
Previous Topic | Next Topic
Print
Reply

Quick Navigation:

Easily create a Forum Website with Website Toolbox.