The Original HoopInsider - Statewide leader in Texas high school boys basketball
Sign up Calendar Latest Topics
 
 
 


Reply
  Author   Comment  
Chad Cooper

Avatar / Picture

6A-5A Editor
Registered:
Posts: 906
Reply with quote  #1 

6A-5A - Dec 4-6

Arlington Tournament
Thursday
G1: Arlington 58, Dallas Lincoln 55
G2: Bowie def. Waxahacie - 3:30
G3: Dallas SOC 66, Ft Smith Northside (ARK) 60
G4: Trimble Tech vs. Westbuy - 5
G5: Prestonwood Christian 89, Abilene Cooper 45
G6: DeSoto 33, Dallas Conrad 32
G7: Arlington Seguin 58, Crowley 53
G8: Arlington Sam Houston 77, FW Dunbar 75

Friday
G9: Ft Smith Northside (ARK) 63, Dallas Lincoln 50
G10: Waxahachie 77, Trimble Tech 74
G11: Abilene Cooper 56, Crowley 53
G12: Dallas Conrad 72, FW Dunbar 65
G13: Dallas SOC 76, Arlington 20
G14: G2 winner vs. G4 winner - 6:30
G15: Prestonwood Christian 67, Arlington Seguin 47
G16: Desoto 55, Arlington Sam Houston 27

Saturday
G21: Dallas SOC 65, Prestonwood Christian 61
G22: DeSoto 69, Westbury Christian 40
G25: 3rd Place: Prestonwood Christian def. Westbury Christian - no score reported
G26: Championship: DeSoto 60, Dallas SOC 42



Austin Anderson Tournament
Thursday
NSIPRE-SSA vs. Austin Anderson - 1130a
Duncanville 73, FB Dulles 43
North Shore 64, Plano 45
Fort Bend Dulles vs. NSPIRE-SSA - 4
Duncanville 73, Plano 48
North Shore 72, Austin Anderson 49

Friday
Plano 60, Fort Bend Dulles 52
North Shore def NIRE-SSA - no score reported
Duncanville 79, Austin Anderson 57
Duncanville 69, North Shore 59
Plano 47, NPIRE-SSA 41
Austin Anderson vs. Fort Bend Dulles - 7

Saturday
Duncanville 69, NPIRE-SSA 56
North Shore 72, FB Dulles 46
Plano 48, Austin Anderson 32


CCCA Tournament - Corpus Christi
Thursday
CC King 93, San Antonio Memorial 46
San Antonio Lee 77, CC Moody 63
San Antonio Brackenridge 79, McAllen Rowe 61
CC Miller 84, West Oso 71
St. Stephens 65, CC Carroll 41
San Antonio Holmes 66, La Joya 57
CC Ray 57, Alice 44

Friday
St. Stephen's 59, SA Holmes 56
SA Lee 68, SA Brackenridge 61
McAllen Rowe 66, SA Memorial 38
CC Carroll 75, La Joya 42
CC Moody 52, West Oso 44
CC King 89, Alice 46
CC Ray 70, CC Miller 69
SA Holmes 96, CC Ray 48
CC Carroll 73, West Oso 43
La Joya 68, Alice 63
SA Memorial 59, CC Moody 58
St. Stephens 82, CC Miller 56
SA Lee 85, CC King 77
SA Brackenridge 80, Alice 43

Saturday
West Oso 62, Alice 33
CC Miller 56, CC Moody 43
La Joya 62, SA Memorial 55
Carroll 72, McAllen Rowe 51
Consolation: CC Ray 80, King 66
3rd Place: SA Holmes 52, SA Brackenridge 50
Championship: Austin St. Stephen's 58, S.A. Lee 44


Canyon Tournament
 
Friday
Arlington Heights 46, Bushland 42
EP Burges 46, Canyon 43
EP Franklin 69, Lubbock Cooper 41
Arlington Heights 43, Ep Burges 32
EP Franklin 52, Canyon Randall 37
Bushland 42, Canyon 41
Lake Dallas 63, Lubbock Cooper 60

Saturday
EP Burges 40, Canyon Randall 39
Bushland 35, Lake Dallas 25
Championship: Arlington Heights 67, EP Franklin 38


Carrollton Farmers Branch ISD Tournament
Thursday
Mesquite Horn 56, Wylie 48
Newman Smith 70, Irving Nimitz 56
Coppell 46, Allen 44
Ranchview 90, Dallas Samuell 31
Forney 53, RL Turner 40
Berkner 42, Cistercian 27
Hebron 54, John Paul II 37
Creekview 72, Dallas White 44

Friday
G9: Wylie 59, Irving Nimitz 57
G10: Allen 81, Dallas Samuell 44
G11: Mesquite Horn 68, Newman Smith 59
G12: Coppell 60, Ranchview 51
G13: Cistercian 57, RL Tuner 40
G14: John Paul II 48, Dallas White 34
G15: Berkner 73, Forney 28
G16: Hebron 55, Creekview 52

Saturday
G17: Allen 68, Wylie 67
G18: Cistercian 39, John Paul II 37
G19: Mesquite Horn 48, Coppell 46
G20: Hebron 59, Berkner 57
G21: Newman Smith 55, Ranchview 45
G22: Creekview 54, Forney 35
G23: Irving Nimitz 66, Dallas Samuell 40
G24: Dallas White 59, RL Turner 37
G25: Consolation: Allen 61, Cistercian 31
G26: 3rd Place: Coppell 50, Berkner 47
G27: Championship: Hebron 75, Mesquite Horn 55


Cedar Creek Tournament
Thursday
Cedar Creek 53, Elgin 47
Vandegrift 68, Bastrop 48
Vista Ridge 68, Kingwood Park 52
EP El Dorado 64, Elgin 37
Vandegrift 63, La Porte 51
Laredo Nixon 69, Vista Ridge 60
El Dorado 45, Cedar Creek 40
La Porte 58, Bastrop 50
Laredo Nixon 55, Kingwood Park 52

Friday
Laredo Nixon 94, La Porte 92
Vandegrift 62, Cedar Creek 48
El Dorado 79, Bastrop 43
Vista Ridge 78, Bastrop 49
El Dorado 60, Vista Ridge 53
Elgin 67, La Porte 65
Laredo Nixon 75, Elgin 60
Vandegrift 45, Kingwood Park 33
Kingwood park 58, Cedar Creek 47

Saturday
Vandegrift 73, Vista Ridge 67
Elgin 50, Bastrop 36
Kingwood park 45, Cedar Creek 32
Vista Ridge 80, Laredo Nixon 54
5: Championship: El Dorado 48, Vandegrift 40


Clear Lake Tournament
Thursday
G1: Houston Sterling 71, South Houston 55
G2: Clear Brook 61, Stafford 46
G3: Clear Creek 89, Tuloso Midway 44
G4: Pearland 63, Galveston Ball 50
G5: Clear Lake 72, Pasadena 47
G6: Clear Falls 64, Houston Milby 31
G7: Texas City vs. Clear Springs - 7:30
G8: FB Elkins 93, Pasadena Memorial 47

Friday
G9: South Houston 52, Stafford 42
G10: Galveston Ball 81, Tuloso Midway 24
G11: Pasadena 57, Milby 48
G12: Pasadena Memorial 52, Texas City 44
G13: Houston Sterling def Clear Brook
G14: Clear Creek def. Pearland
G15: Clear Lake 55, Clear Falls 46
G16: FB Elkins def. Clear Springs
G17: Stafford 58, Tuloso Midway 36
G18: Texas City 60, Houston Milby 32
G19: South Houston 57, Galveston Ball 31
G20: Pasadena Memorial 60, Pasadena 53
G21: Pearland 68, Clear Brook 67
G22: Clear Falls 57, Clear Springs 44
G23: Clear Creek 87, Houston Sterling 82
G24: FB Elkins 60, Clear Lake 55

Saturday
G25: Tuloso Midway vs. Milby - 9a
G26: Stafford vs. Texas City - 9a
G27: Galveston Ball vs Pasadena - 130
G28: Consolation: South Houston 73, Pasadena Memorial 60
G29: Clear Brook vs Clear Springs - 12
G30: Clear Falls 59, Pearland 56
G31: 3rd Place: Clear Lake 59, Houston Sterling 51
G32: Championship: FB Elkins 62, Clear Creek 57


College Station HS Tournament
Thursday
Lufkin 62, Brenham 60 - OT
Waco Midway 59, Lufkin 50
Brenham 54, Montgomery 45
College Station HS 67, Klein Oak 39
Caldwell vs. Corsicana - 1:30
Waco Midway 43, Montgomery 30
Klein Oak vs Caldwell - 6
Corsicana 52, College Station 41

Friday
Waco Midway 69, Brenham 58
Lufkin 61, Montgomery 43
College Station 72, Caldwell 51
Corsicana 61, Klein Oak 36
Lufkin 68, Caldwell 44
Waco Midway 65, Klein Oak 46
Corisicana vs. TBA - 645
College Station 63, Montgomery 48

Saturday
Corsicana 61, Montgomery 51
Brenham 57, College Station 45
Lufkin 51, Waco Midway 46
Waco Midway vs. College Station
730: Championship: Brenham vs. Lufkin


Fort Worth Boswell Tournament

Thursday
Northwest 71, FW Poly 40
Granbury 68, FW Southwest 58
Boswell 64, Cleburne 58
Irving 61, Carter-Riverside 50

Friday
Southwest 76, Poly 72
Granbury 68, Northwest 64
Boswell 68, Irving 51
Cleburne 50, Carter-Riverside 44

Saturday
Championship: Granbury 45, Boswell 30


Frenship Tournament
Thursday
G1: Lubbock Estacado 91, Frenship JV 67
G2: Palo Duro 64, EP Austin 48
G3: Lubbock Monterey 54, Dumas 30
G4: Frenship 51, EP Socorro 39
G5: Rockwall-Heath 85, EP Irving 37
G6: Abilene 67, Westlake 59
G7: WF Rider 65, Lubbock 63
G8: Odessa 46, Hereford 42

Friday
G9: Frenship JV 59, Dumas 47
G10: Lubbock Estacado 95, Lubbock Monterey 84
G11: Westlake 72, EP Austin 27
G12: Palo Duro 89, Abilene 56
G13: Lubbock 66, EP Irving 43
G14: Rockwall-Heath def. Rider
G15: Hereford 51, EP Socorro 40
G16: Frenship 56, Odessa 53
G17: EP Austin 51, Dumas 37
G18: Westlake 77, Frenship JV 39
G19: Monterey 70, Abilene 63
G20: Lubbock Estacado 72, Palo Duro 69
G21: Socorro 49, EP Irving 43
G22: Lubbock v Hereford - 7
G23: Rider 59, Odessa 46
G24: Heath v Frenship - 830

Saturday
Rider 59, Abilene 50
G31: 3rd Place: Frenship 67, Palo Duro 64
G32: Championship: Rockwall-Heath 90, Lubbock Estacado 51


Garland Tournament
Thursday
G1: Liberty Frisco 65, Garland 44
G2: Lewisville 71, North Garland 56
G3: Irving MacArthur 84, Rowlett 57
G4: Sacshe 56, Poteet 46
G5: Plano East 114, West Mesquite 59
G6: Harker Heights 68, South Garland 37
G7: Lakeview 86, Midland Lee 38

Friday
G8: Irving MacArthur 97, Naaman Forest 59
G9: Frisco Liberty 55, Harker Heights 44
G10: North Garland 70, Midland Lee 44
G11: Poteet 61, West Mesquite 60
G12: Plano East 92, Sasche 70
G13: Garland 53, South Garland 38
G14: Lakeview 71, Lewisville 66 (2OT)

Saturday
West Mesquite 81, Midland Lee 67
Rowlett 62, North Garland 42
North Garland 56, Garland 53
Rowlett 64, Poteet 38
Poteet 72, South Garland 54
Irving MacArthur 72, Plano East 68
Frisco Liberty 58, Lakeview Centennial 57
Harker Heights 62, Lewisville 50
Sasche 74, Naaman Forest 69
Plano East 73, Laview Centennial 62
Irving MacArthur 73, Plano East 62


Georgetown Tournament
Thursday
Georgetown 37, St. Andrews 27
SA Churchill 57, College Park 44
St. Andrews 64, Temple 55
Atascocita 101, SA Stevens 55
Byron Nelson 63, Manvel 59
RR Westwood 77, Bryan 64
Byron Nelson 75, Christian Home School 55

Lake Travis v Stony Point - 9a
RR McNeil v Christian Home School - 1030a
A&M Consol v Temple - 1030a
Georgetown v A&M Consol - 5
Stony Point v SA Churchill - 5
College Park vs Lake Travis - 6
Bryan vs SA Stevens - 730

Friday
Byron Nelson 36, RR McNeil 34
Atascocita 69, RR Westwood 55
Lake Travis 57, SA Churchill 50

Saturday
Manvel 51, Bryan 48
Atascocita 84, Byron Nelson 54


Jesuit Tournament - Arlington

Thursday
Mesquite 50, Waco U 42
Pearce 66, Wilmer-Hutchins 64
Jesuit 78, Dallas Molina 28

Friday
Waco U 71, Wilmier-Hutchins 70
Round Rock 77, Dallas Molina 29
Jesuit 62, Amarillo Tascosa 52
Mesquite 47, Pearce 41


Saturday


Katy Classic
Thursday
Morton Ranch 47, Westside 40
Westfield 54, Waltrip 23
Kingwood 48, Houston Worthing 40
Houston Yates 121, Houston Reagan 49
Brazoswood 44, Waltrip 43 - OT
Seven Lakes 76, Kingwood 73 - OT
Seven Lakes 60, Worthing 30
Katy Tompkins def Aldine Davis
Mayde Creek 63, Houston Reagan 57
Houston Yates 116, Mayde Creek 76
Cy Springs 65, Tomball Memorial 55
Dawson 61, Kempner 52
Summer Creek 71, Dobie 52
Alief Taylor 52, Westside 50
Katy Taylor 54, Dobie 45
Klein Forest 58, Aldine Davis 44
Cy Springs 63, Katy 44
Cinco Ranch 57, Kempner 34
Summer Creek 74, Katy Taylor 42
Alief Taylor 64, Morton Ranch 55
Tomball Memorial 52, Katy 45
Cinco Ranch 70, Dawson 62
Klein Forest 78, Tompkins 42
Westfield 77, Brazoswood 27

Friday
Tompkins 58, Katy 46
Houston Reagan 53, Waltrip 47
Kingwood 48, Morton Ranch 44
Brazoswood 52, Mayde Creek 41
Cy Springs 58, Aldine Davis 54
Dawson 57, Katy Taylor 43
Dobie 62, Kempner 60
Westside 58, Worthing 41
Seven Lakes 61, Alief Taylor 53
Cinco Ranch 58, Summer Creek 55
Tomball Memorial 52, Klein Forest 46
Yates 81, Westfield 77
Waltrip 53, Katy 51
Pearland Dawson 52, Kingwood 40
Worthing 42, Kempner 40
Morton Ranch 55, Katy Taylor 48
Cy Springs 66, Brazoswood 51
Aldine Davis 85, Mayde Creek 79
Houston Reagan 49, Katy Tompkins 45
Houston Westside 73, Pasadena Dobie 50
Tomball Memorial 72, Houston Yates 55
Cinco Ranch def. Seven Lakes - 430

Saturday
Worthing 39, Waltrip 23
Pasadena Dobie 50, Katy Tompkins 35
Kingwood 62, Brazoswood 36
Morton Ranch 79, Aldine Davis 46
Klein Forest 69, Summer Creek 57
Houston Yates 68, Seven Lakes 51




Lee College Classic - Baytown

Thursday
Friendswood 41, Deer Park 34
Aldine Nimitz 55, Channelview 49
Crosby 46, Houston Kinkaid 38
Dayton 62, Baytown Sterling 50

Friday
Friendswood 47, Baytown Lee 38
Dayton 53, GC Memorial 47
Deer Park 59, Baytown Lee 45
GC Memorial 68, Baytown Sterling 57
Channelview vs. Victory Prep - 1030a
Crosby vs. Westgate - 1:30
Nimitz vs Victory Prep - 5
Kinkaid vs. Westgate - 630

Saturday
Aldine Nimitz 44, Friendswood 40


Mansfield ISD Tournament

Thursday
Killeen Shoemaker, Arlington Martin 52
Timberview 48, Bryan Rudder 35
South Grand Prairie 51, Hallsville 35
Amarillo 56, Arlington Lamar 32
Dallas Madison 55, Mansfield Legacy 44
Lake Ridge 84, FW Wyatt 43

Friday
Amarillo 58, Dallas Madison 51

Saturday
Dallas Madison 60, Killeen Ellison 54
Amarillo 57, Lake Ridge 48


Nederland Tournament
Thursday
LC-M 39, PN-G 35
Barbers Hill 43, Alvin 42
St. Thomas 70, LC-M 66
Jasper 56, Vidor 50
Nederland 42, Barbers Hill 31

Friday
WO-S 62, Louisiana Christian 60
Houston Episcopal 54, Vidor 28
St. Thomas Episocpal 60, Pn-G 58
Pro Vision Academy 79, WO-S 41
Houston Episcopal vs. Jasper - 430
Nederland 55, Alvin 49
Pro Vision Academy 92, Louisiana Christian 45

Saturday
LC-M 60, Jasper 32
Nederland 64, Pro Vision Academy 45
730p - Championship: Nederland vs. Episcopal


Northeast Lions Club Tournament
Screen shot 2014-12-04 at 2.15.14 AM.png 

Thursday
Frisco Centennial 44, Birdville 41



Prosper Tournament
Thursday
Flower Mound Marcus 80, Little Elm 66
The Colony 78, Denton 62
Flower Mound 51, McKinney North 32
Little Elm 69 McKinney 67
Prosper 82, Prince of Peace 57
Flower Mound v St. Marks - 8

Friday
McKinney 65, FM Marcus 61
Wakeland 79, Prince of Peace 47
Richardson 90, Denton 44
Richardson 65, The Colony 49
Prosper 86, Wakeland 66
Flower Mound 55, St. Marks 39
St. Marks vs McKinney North - 8


Saturday


Royse City  Tournament
Thursday
Frisco Heritage 61, Terrell 50
Dallas Carter 58, McKinney Boyd 49

Friday
Seagoville 54, North Mesquite 36
Wylie East 58, Greenville 35
Lindale 63, Royse City 55
Frisco Heritage 68, John Tyler 47


San Angelo Tournament
Thursday
G1: Belton vs. El Paso Bowie - 1
G2: Del Rio vs. San Angelo Lake View - 230
G3: EP Del Valle vs. Grapeving - 4
G4: San Antonio Reagan 82, Fossil Ridge 43
G5: Lubbock Trinity vs. Abilene Wylie - 1
G6: North Crowley vs. EP Coronado - 230
G7: San Antonio Brandeis 80 Euless Trinity 67
G8: EP Chapin vs. Keller Central - 5:30

Friday
G9: G1 loser v G2 loser - 9a
G10: G3 loser v Fossil Ridge - 1030a
G11: G5 loser v G6 loser - 9a
G12: G7 loser v G8 loser - 1030a
G13: G1 winner v G2 winner - 12
G14: G3 winner v SA Reagan - 130
G15: G5 winner v G6 winner - 12
G16: G7 winner v G8 winner - 130
G17: G9 loser v G10 loser - 3p
G18: G11 loser v G12 loser - 3p
G19: G9 winner v G10 winner - 430
G20: G11 winner v G12 winner - 430
G21: G13 loser v G14 loser - 6p
G22: G15 loser v G16 loser - 6p
G23: G13 winner v G14 winner - 730
G24: G15 winner v G16 winner - 730

Saturday
G25: 930a
G26: 930a
G27: 11a
G28: 11a
G29: 1230p
G30: 3rd Place: G23 loser v G24 loser - 1230
G31: Consolation: G19 winner v G20 winner - 2p
G32: Championship: G23 winner v G24 winner - 2p

South San Tournament
Flour Bluff 75, Jourdanton 35
New Braunfels 60, Flour Bluff 39
South San 61, Flour Bluff 44
Flour Bluff 54, Harlingen South 44


Weatherford Tournament
Thursday
LD Bell 71, Red Oak 70
Timber Creek 54, Aledo 34
Midlothian 75, Lubbock Coronado 70
Burleson 44, Weatherford 37
Colleyville Heritage 52, Argyle 38

Friday
Timber Creek 35, Argyle 25
Midlothian 62, Red Oak 48
Colleyville Heritage 58, Aledo 38
Lubbock Coronado 78, LD Bell 38
Burleson 68, Western Hills 60
Coronado 69, Timber Creek 56
LD Bell 60, Aledo 56
Colleyville Heritage 52, Midlothian 51
Weatherford 45, Midland 43



YMBL Tournament - Beaumont
Thursday
St. Pius 76, SATCH 56
West Brook 61, FB Ridge Point 52
PA Memorial 43, Houston Bellaire 34

Friday
Bmt Central 69, St. Pius 44
Ozen 74, NOLA Walker 48
Bmt Central 52, PA Memorial 38
7:30: Ozen vs. West Brook
12: Bellaire vs. SATCH
130: Ridge Point vs. Sharpstown

Saturday
Bellaire 51, Ridge Point 49
West Brook 51, PA Memorial 48
Championship: Central 70, Ozen 66




__________________
Follow on Twitter: @hoopinsider
Previous Topic | Next Topic
Print
Reply

Quick Navigation:

Easily create a Forum Website with Website Toolbox.