The Original HoopInsider - Statewide leader in Texas high school boys basketball
Sign up Calendar Latest Topics
 
 
 


Reply
  Author   Comment  
Chad Cooper

Avatar / Picture

6A-5A Editor
Registered:
Posts: 906
Reply with quote  #1 
Dec 5 non tournament

4A #23 Tatum 63, 2A #7 San Augustine 48
2A #2 Martins Mill 60, 2A #3 Clarksville 55 OT
2A #10 Lapoynor 56, 2A #24 Grapeland 41
2A #17 Blue Ridge 83, Nocona 52
1A #2 Laneville 97, Leggett 51
1A #4 Grady 63, 1A #10 Paducah 54
Campbell 70, Rockwall Christian Heritage 39
Chireno 72, Pollok Central 67
New Summerfield 62, Sabine 34


Dec 4-6

Albany


Thursday
Seymour 38, Zephyr 35
Breckenridge def Stamford
Breckenridge 57, Seymour 32
Santo 52, Newcastle 18
Abilene Christian 72, Olney 69 OT
Paradise 48, Godley 40

Friday
Olney 63, Newcastle 32
Olney 55, Zephyr 23
Seymour 42, Santo 36
Breckenridge def Santo
Breckenridge def Newcastle
Abilene Christian def Santo

Saturday
Olney 53, Breckenridge 37
Santo def Newcastle
Breckenridge def Seymour - 3rd
Abilene Christian 78, Olney 66 - Championship

Aransas Pass


Thursday
Calallen 50, Santa Gertrudis 49
Hardin Jefferson 122, Aransas Pass JV 11
Aransas Pass 71, Port Lavaca Calhoun 39
Kingsville 64, Calallen 63
Santa Gertrudis 72, Aransas Pass JV 38
Hardin Jefferson 79, Port Lavaca Calhoun 43
Aransas Pass 92, Kingsville 23

Friday
Port Lavaca Calhoun 86, Aransas Pass JV 27
Hardin Jefferson 86, Santa Gertrudis 34
Kingsville def Aransas Pass JV
Hardin Jefferson 75, Calallen 32
Port Lavaca Calhoun 77, Kingsville 53
Aransas Pass 90, Calallen 35

Saturday
Hardin Jefferson 96, Kingsville 48
Port Lavaca Calhoun 58, Calallen 54
Santa Gertrudis 55, Kingsville 41
Calallen 64, Aransas Pass JV 47
Aransas Pass 82, Hardin Jefferson 77 - Championship


Big Sandy

Thursday
Kountze 88, Splendora 41
Legacy 74, Big Sandy JV 32
Big Sandy 82, New Waverly 52
Lovelady 50, Tarkington 32
Legacy 61, Splendora 58
Kountze 93, Big Sandy JV 24
Big Sandy 72, Tarkington 30
Lovelady 62, New Waverly 51

Friday
Big Sandy 80, Lovelady 42
New Waverly 52, Tarkington 48
Kountze 97, Legacy 64
1:30 - Splendora vs Big Sandy JV (old gym)
New Waverly 59, Big Sandy JV 42
Big Sandy 77, Legacy 34
Kountze 111, Lovelady 75

Saturday
New Waverly 40, Tarkington 33 - Silver bracket champ
Legacy 67, Lovelady 60 - 3rd
Big Sandy 94, Kountze 78 - Championship



Blooming Grove




Thursday
Blooming Grove 54, Dawson 30
Dawson 50, Frost 42
Blooming Grove 63, Rice 52
Rice 64, Frost 41

Brock


Thursday
Brock 66, FW Country Day 32
Seminole 58, Lake Country Christian 53
Grace Prep 64, OKC Storm 50
Lake Country Christian 61, FW Country Day 53
OKC Storm 70, Joshua 57
Brock 76, Seminole 37

Friday
Brock 71, Lake Country Christian 42
Seminole 53, FW Country Day 37
Grace Prep 52, Joshua 42
Seminole 58, Grace Prep 55
Brock 82, OKC Storm 58

Saturday
OKC Storm 53, Grace Prep 47 - 3rd
Brock 65, Seminole 36 - Championship

Celeste


Thursday
Honey Grove 40, Savoy 34
Caddo Mills 48, Wolfe City 21
Tom Bean 62, Boles 55
Wolfe City 57, Fannindel 37
Caddo Mills def Celeste
Tom Bean 63, Fannindel 46

Friday
Tom Bean 48, Wolfe City 33
Wolfe City 67, Boles 47
Caddo Mills 66, Honey Grove 39

Saturday
Boles 44, Honey Grove 34
Tom Bean 69, Caddo Mills 40 - Championship

Dublin


Thursday
Bangs 41, Eastland 24
Coleman 73, Tolar 50
Hamilton 40, Dublin 32
Clifton 46, Early 39 OT

Friday
Bangs 58, Coleman 54
Hamilton 44, Clifton 29
Eastland 48, Tolar 43
Dublin def Early

Saturday
Bangs 50, Hamilton 27 - Championship
Coleman def Clifton - 3rd
Tolar 64, Early 63

Edgewood



Thursday
Wills Point 50, Alba 34
Hawkins 46, Kemp 42
Sunnyvale 51, Kaufman 46 OT
Edgewood 75, Quinlan 32
Commerce 65, Mineola 49
Mabank 45, Red Oak Life 30
Edgewood 67, Hawkins 39
Palestine 57, Bonham 33

Friday
Red Oak Life 54, Mineola 39
Kaufman 59, Alba Golden 42
Kemp 54, Quinlan Ford 42
Mabank 53, Commerce 52
Sunnyvale 44, Wills Point 43
Red Oak Life 68, Bonham 37
Kemp 54, Kaufman 48
Palestine 41, Mabank 34
Edgewood 67, Sunnyvale 56

Saturday
Quinlan 48, Mineola 43
Wills Point 51, Hawkins 29
Kaufman 46, Bonham 43
Red Oak Life 49, Kemp 30 - Consolation
Commerce 59, Wills Point 51 - 5th
Mabank 47, Sunnyvale 39 - 3rd
Palestine 63, Edgewood 46 - Championship

Elkhart


Thursday
Neches 51, Trinidad 30
Elkhart 46, Groveton 19
Kennard def Latexo
Cross Roads 80, Cushing 70 OT

Friday
Cross Roads 75, Kennard 65
Neches 48, Elkhart 44
Latexo 45, Cushing 28

Saturday
Cross Roads 68, Neches 55 - Championship
Kennard def Elkhart - 3rd

Evadale

Pool A - Orangefield, Evadale, Anahuac, Spurger
Pool B - Bridge City, Hull Daisetta, Martinsville, East Chambers

Thursday
Orangefield 79, Spurger 43
Evadale 50, Anahuac 41
Orangefield 66, Anahuac 27
Martinsville 55, Hull Daisetta 29
Bridge City 71, East Chambers 50

Friday
Martinsville 39, Bridge City 33
Evadale 76, Spurger 63
East Chambers 64, Hull Daisetta 22
East Chambers 31, Martinsville 26
Orangefield 72, Evadale 52

Saturday
Bridge City 66, Hull Daisetta 52
Hull Daisetta vs Anahuac
East Chambers 81, Spurger 38
Evadale 75, Bridge City 60 - 3rd
Orangefield 42, Martinsville 37 - Championship

Goodrich


Thursday
Huffman 65, Huffman JV 59
Liberty 79, Hemphill 21
Shepherd 82, Hardin 32
Huntsville 9th def Goodrich

Friday
Shepherd 58, Huntsville 9th 48
Huffman 58, Liberty 49

Saturday
Huffman def Shepherd - Championship
Liberty def Huntsville 9th - 3rd

Grand Saline



Thursday
Grand Saline 53, Cumby 36
Frankston 42, Quitman 36
Whitewright 53, Big Sandy 28
Rusk 53, Grand Saline 39
Faith Family 80, Como Pickton 22
Big Sandy 45, Cumby 42
Glen Rose 97, New Diana 35
Lone Oak 37, Palmer 28
Frankston 54, Elysian Fields 38
Faith Family 44, Whitewright 41
Glen Rose 40, Lone Oak 21

Friday
Elysian Fields 81, Como Pickton 37
Quitman 44, Palmer 32
Grand Saline 44, New Diana 21
Faith Family 77, Rusk 27
Elysian Fields 52, Big Sandy 41
Quitman 56, Grand Saline 20
Glen Rose 43, Frankston 35
Whitewright 67, Palmer 40
Como Pickton 41, New Diana 39
Lone Oak 25, Cumby 24

Saturday
Palmer 68, Cumby 41
Whitewright 75, Lone Oak 19
Big Sandy 38, Grand Saline 25
Quitman 69, Elysian Fields 39 - Consolation
Frankston 67, Rusk 64 OT - 3rd
Faith Family 43, Glen Rose 33 - Championship

Gustine

Lingleville 65, Santa Anna 40
Lingleville 44, Mullin 35
Lingleville 65, Gustine 23
Lingleville 78, Lohn 27

Guthrie


Thursday
Anson 75, Trent 44
Petersburg def Guthrie
Lockney 50, Haskell 30
Knox City def Aspermont

Friday
Anson 39, Petersburg 33
Lockney 50, Knox City 46

Harper

Thursday
Menard 51, Geneva 48
Wall 38, Comfort 36
Wall 62, Menard 28
Harper 52, Geneva 48

Friday
Harper 75, Menard 40
Wall 51, Geneva 44
Menard 58, Comfort 43
Harper 49, Wall 41

Saturday
Harper 48 Comfort 41
Geneva 59, Comfort 37

Hooks



Thursday
Mcleod 48, Bloomburg 28
Texas High JV 92, Hooks JV 50
Maud 62, Linden Kildare 59
Hooks 82, CHAAMP 9
Mcleod 47, Hooks JV 46
Texas High JV 89, Bloomburg 35
Linden Kildare 65, CHAAMP 46
Hooks 112, Maud 43

Friday
Hooks JV 40, Bloomburg 31
Texas High JV 64, Mcleod 59
Maud 57, CHAAMP 35
Hooks 75, Linden Kildare 42
Maud 67, Hooks JV 64
Hooks 91, Bloomburg 32

Saturday
Linden Kildare 77, Bloomburg 49
Hooks JV 48, CHAAMP 34
Hooks 77, Mcleod 40
Texas High JV 83, Maud 48
Bloomburg 33, CHAAMP 25
Hooks JV 68, Linden Kildare 61 - Consolation
Maud 55, Mcleod 53 - 3rd
Hooks 69, Texas High JV 48 - Championship

Huntington


Thursday
Kelly 70, Trinity 49
Silsbee 70, Nacogdoches 63
Marshall 70, Livingston 40
Huntington 58, Corrigan 46
Lumberton 42, Hamshire Fannett 39
Whitehouse 94, Wells 35

Friday
Nacogdoches def Trinity
Marshall def Lumberton
Whitehouse def Huntington
Huntington def Wells
Silsbee 103, Trinity 74
Livingston def Lumberton
Wells def Corrigan
Silsbee def Kelly
Whitehouse def Corrigan
Nacogdoches def Kelly
Marshall def Hamshire

Saturday
Bronze Bracket
Trinity 75, Wells 54
Hamshire 60, Corrigan 45
Corrigan 73, Wells 39
Hamshire 65, Corrigan 62 - Champion

Silver Bracket
Kelly 59, Livingston 47
Nacogdoches 67, Lumberton 32
Lumberton 55, Livingston 45
Nacogdoches 58, Kelly 46 - Champion

Gold Bracket
Marshall 88, Huntington 53
Silsbee 76, Whitehouse 71
Huntington 61, Whitehouse 43
Marshall 81, Silsbee 66 - Champion

Jacksboro



Thursday
Windthorst 53, Jacksboro 43
Springtown 67, Godley 47
Millsap 48, Jacksboro 38
Muenster 43, Springtown 18

Friday
Millsap 53, Windthorst 49
Jacksboro 53, Merkel 47
Muenster 52, Godley 35
Springtown def Paradise
Millsap def Merkel

Saturday
Godley def Jacksboro
Paradise def Merkel
Springtown def Millsap
Muenster 56, Windthorst 43
Millsap 61, Windthorst 59 - 3rd
Muenster 43, SPringtown 29 - 1st



Kennedale


Thursday
Kennedale 75, Greenwood 42
La Vega 92, Groesbeck 57
North Forney 87, Groesbeck 32
Kennedale 71, Bryan Adams 40
Everman 51, Bryan Adams 42
North Forney 55, Central Heights 48
Everman 84, Greenwood 43
Central Heights 61, La Vega 52

Friday
La Vega 63, North Forney 61
Central Heights 69, Groesbeck 36
Kennedale 67, Everman 65
Bryan Adams 56, Greenwood 26
Bracket play
Kennedale 94, Groesbeck 57
Bryan Adams 48, Central Heights 33
La Vega 46, Everman 44
North Forney 65, Greenwood 25

Saturday
Everman 63, Greenwood 42
Central Heights 52, Groesbeck 47
Everman 56, Central Heights 46 - Consolation
Kennedale 70, Bryan Adams 38
North Forney 75, La Vega 73
Bryan Adams 54, La Vega 49 - 3rd
North Forney 69, Kennedale 68 - Championship

Lamesa

Thursday
Andrews 71, Big Spring 63
Amarillo Caprock 47, Pecos 43
Lamesa 75, Fort Stockton 65

Friday
Andrews 55, Colorado City 30
Big Spring 50, Amarillo Caprock 42
Pecos 49, Colorado City 42
Big Spring 66, Fort Stockton 47
Lamesa 57, Amarillo Caprock 49

Saturday
Amarillo Caprock 53, Fort Stockton 45
Lamesa 50, Pecos 39
Amarillo Caprock 48, Andrews 46
Big Spring 51, Pecos 40
Fort Stockton 57, Colorado City 46
Lamesa 65, Andrews 58

Lipan



Thursday
Huckabay 51, Keene 50
Keene 53, Jim Ned 48
Huckabay 59, Jim Ned 52
NTCA 57, Jayton 22
NTCA 55, Lipan 23
Jayton 48, Lipan 43

Friday
Keene 49, NTCA 46
Huckabay 41, Jim Ned 36
Jim Ned 44, Jayton 35
Keene 59, Lipan 30

Saturday
Jayton 45, Lipan 26 - 5th
NCTA 55, Jim Ned 51 - 3rd
Huckabay 50, Keene 21 - Championship

Lorena



Thursday
Taylor 78, Robinson 58
Waco 81, Robinson 67
Waco 89, West 47
Lorena 62, Rapoport 45

Friday
Waco 98, Taylor 66
Taylor def West
Robinson def West
Mexia 74, YES Prep 67
Mexia 70, Lorena 49
Rapoport def YES Prep


Madisonville


Thursday
Willis 59, Canton 44
Jacksonville 79, Canton 57
Crockett 88, Hearne 41
Crockett 93, Richards 54
Coldspring 104, Richards 37
Coldspring 64, Hearne 53
Madisonville 63, Willis 54

Friday
Coldspring 43, Willis 41 OT
Coldspring 61, Canton 40
Canton 78, Richards 49
Jacksonville 84, Crockett 75
Madisonville 69, Crockett 67

Miami


Thursday
Gruver 92, Motley County 28

Friday
Gruver 70, Mclean 42

Saturday
Gruver 48, Wheeler 41 - 3rd

Miles


Thursday
Eden 58, Sterling City 38
Panther Creek 37, Munday 30
Eula 69, Garden City 37
Miles 86, Veribest 46

Friday
Garden City 40, Sterling City 13
Munday 54, Veribest 28
Eula 74, Eden 40
Miles 53, Panther Creek 44

Saturday
Sterling City 49, Veribest 41
Garden City 46, Munday 34
Eden 66, Panther Creek 40 - 3rd
Eula 56, Miles 54 - Championship

Miller Grove

Pool A: CHESS, Life Oak Cliff, Miller Grove, Yantis
Pool B: Denton Calvary, Saltillo, White Oak, Winnsboro

Thursday
CHESS 63, Yantis 39
Saltillo 52, Winnsboro 47
White Oak 76, Denton Calvary 71
Miller Grove 55, CHESS 50
Life Oak Cliff 68, Yantis 26
Winnsboro 78, Denton Calvary 65
Saltillo 55, White Oak 53
Life Oak Cliff 65, Miller Grove 40

Friday
Miller Grove 52, Yantis 34
Denton Calvary 43, Saltillo 41
White Oak 66, Winnsboro 56
Life Oak Cliff 34, CHESS 20
Saltillo 78, Yantis 42
Life Oak Cliff 60, Denton Calvary 50
White Oak 50, CHESS 39
Miller Grove 56, Winnsboro 35

Saturday
Denton Calvary 64, CHESS 60
Winnsboro 59, Yantis 50
White Oak 47, Life Oak Cliff 43
Miller Grove 43, Saltillo 34
CHESS 71, Yantis 51
Winnsboro 65, Denton Calvary 61 - Consolation
Life Oak Cliff 54, Saltillo 39 - 3rd
White Oak 45, Miller Grove 44 - Championship



Mount Enterprise


Thursday
Carlisle 43, Beckville 36
Mt Enterprise 87, Pineywoods 84
Douglass 63, Timpson 56
Garrison 43, Zavalla 39

Friday
Douglass 47, Garrison 33
Mt Enterprise 81, Carlisle 66
Zavalla 54, Timpson 46 OT
Pineywoods 58, Beckville 48

Saturday
Douglass 58, Mt Enterprise 54

Nazareth


Thursday
Panhandle 59, Muleshoe 49
Dimmitt 63, Hale Center 49
Texline 72, Trinity Christian JV 44
Highland Park 62, Friona 48
New Deal 83, PCA 39
Nazareth 47, Floydada 42

Friday
Dimmitt 65, Panhandle 56
Muleshoe 30, Hale Center 28
Floydada 69, PCA 18
Nazareth 62, New Deal 41
Panhandle 63, Friona 56
Texline 60, Dimmitt 37
New Deal 90, Trinity JV 53
Highland Park 63, Nazareth 54

Saturday
Muleshoe 67, New Deal 57
Panhandle 62, Floydada 44
Friona 72, Trinity Christian JV 36
Hale Center 46, PCA 35
Panhandle 49, Muleshoe 26 - Consolation
Nazareth 52, Dimmitt 48 - 3rd
Texline 72, Highland Park 51 - Championship


Needville


Thursday
Bellville 60, Danbury 33
Caney Creek 61, Brazos 43
Danbury 56, Tidehaven 40
Moulton 46, Brazos 42 OT
Needville 73, Tidehaven 50
El Campo 40, Moulton 32
Needville 50, Bellville 49
Caney Creek 73, El Campo 65 4OT

Friday
Lamar Consolidated 45, Bay City 37
Hitchcock 57, Pope John 41
Bay City 57, Sweeny 31
Columbia 65, Pope John 40
Magnolia West 63, Sweeny 32
Angleton 58, Columbia 55
Magnolia West 52, Lamar Consolidated 44
Angleton 70, Hitchcock 51

Perrin


Thursday
Slidell 80, MWCC 37
Strawn 66, Chico 43
Perrin def Prairie Valley
Midway def Ranger

Friday
Slidell 54, Strawn 48
Midway def Perrin
Ranger def Prairie Valley
Chico def MWCC

Saturday
Slidell 63, Midway 35 - Championship
Strawn def Perrin - 3rd

Prairiland



Thursday
Leonard def North Hopkins
Rivercrest 54, Queen City 53
Pittsburg 61, Trenton 33
Prairiland 54, Sulphur Bluff 34
Anna 66, Avery 40
Chisum 47, Detroit 16
MP Chapel Hill 46, Roxton 41
Mt Vernon 56, Atlanta 42
Detroit def Roxton
North Hopkins def Sulphur Bluff
Trenton def Queen City

Friday
Pittsburg 53, Rivercrest 49
Rivercrest 63, Avery 45
Roxton 48, Atlanta 44
Anna 38, Mt Vernon 24

Rochelle

Thursday
May def Rochelle
May 51, Cherokee 42
Lometa 66, Cherokee 42

Friday
May vs Rochelle - 11:30
Cherokee vs Lometa - 2:30
Lometa 55, Rochelle 45

Saturday
Lometa 63, May 34 - Championship

Round Top Carmine


Thursday
Burton 59, Hempstead JV 44
Flatonia 66, Shiner 55
Round Top Carmine 52, Hempstead JV 49
Shiner 60, Burton 54
Flatonia 47, Round Top Carmine 37

Saturday
Shiner 71, Hempstead JV 49
Flatonia 89, Burton 42
Round Top Carmine 47, Shiner 42
Flatonia 81, Hempstead JV 41

Flatonia - 1st, Round Top Carmine - 2nd, Shiner - 3rd

S & S


Thursday
Boyd 56, Romeo Prep 45
Pottsboro 33, Era 30
TCS 49, Sam Rayburn 41
McKinney Christian 46, S & S 44

Friday
TCS 48, McKinney Christian 44
Boyd 31, Pottsboro 30
Era 61, Romeo Prep 52
S & S 53, Sam Rayburn 44

Saturday
TCS def Boyd - Championship
McKinney Christian def Pottsboro - 3rd
Era def S&S - Consolation
Sam Rayburn def Romeo Prep

Simms Bowie

Thursday
10:30 - Simms Bowie vs Union Hill
Dekalb 51, Avinger 46
4:30 - Redwater vs Union Grove
Avinger 50, Simms Bowie 15

Friday
10:30 - Union Hill vs Redwater
1:30 - Union Grove vs Dekalb
Avinger 63, Union Hill 25
7:30 - Simms Bowie vs Union Grove

Saturday
10:30 - Redwater vs Dekalb
1:30 - Dekalb vs Union Hill
Avinger 60, Union Grove 54
6:00 - Simms Bowie vs Redwater

SWTJC



Friday
Brackett 61, Sabinal 59
D'Hanis 50, Nueces Canyon 26
Sabinal 62, Nueces Canyon 35

Van



Thursday
Athens 65, Community 40
Paris 75, Spring Hill 37
Chapel Hill 51, Winona 35
Van 56, Cayuga 32
North Lamar 53, Westwood 34
Brownsboro 71, Gladewater 45
Spring Hill 57, Community 37
Paris 68, Athens 48
Buna 64, Crandall 42
Van 48, Chapel Hill 46
Princeton 70, Kerens 59

Friday
Crandall 47, Kerens 45
North Lamar 58, Brownsboro 51
Cayuga 65, Winona 45
Spring Hill 57, Community 37
Westwood 58, Gladewater 45
Princeton 58, Buna 51
Athens 73, Chapel Hill 61
Spring Hill 45, Cayuga 43
Westwood 49, Crandall 27
Community 50, Winona 46
Kerens 63, Gladewater 57
Brownsboro 56, Buna 49
Paris 65, Van 48
North Lamar 62, Princeton 41

Saturday
Gladewater 55, Winona 47
Kerens 68, Community 51
Westwood 57, Spring Hill 50 OT - Consolation
Buna 54, Chapel Hill 48 - 7th
Brownsboro 75, Athens 48 - 5th
Princeton 58, Van 55 - 3rd
Paris 51, North Lamar 34 - Championship

Vega


__________________
Follow on Twitter: @hoopinsider
parisian

Registered:
Posts: 15
Reply with quote  #2 
Paris and North Lamar are used to packed houses whenever they meet, regardless of the sport or records.  I wonder how many will show up for tonight's championship final in Van DQ Invitational?  Both are unbeaten and have shown they will be major forces in East Texas basketball this season, at least among the Class 4A ranks.  It will be about a 2-hour drive south for their fans.
Owtbruhs09

Registered:
Posts: 1
Reply with quote  #3 
I believe this district will be exciting to watch . Paris ,NL, LE, And Pg. Don't forget Atl. And Pitt should be fun.
Previous Topic | Next Topic
Print
Reply

Quick Navigation:

Easily create a Forum Website with Website Toolbox.