The Original HoopInsider - Statewide leader in Texas high school boys basketball
Sign up Calendar Latest Topics
 
 
 


Reply
  Author   Comment  
Brad Ernst

4A-1A Editor
Registered:
Posts: 1,138
Reply with quote  #1 
Here is Texpreps Magazine's district picks for 1A-3A regions 1, 2, and 4.  The top 5 in the state for each class and the Region 3 district picks are posted in the East Texas forum.  What do you think of the picks? Agree?

1A-II

1
Briscoe Fort Elliot
Miami
Follett
Darrouzett
Higgins
Lefors

2
Turkey Valley
Groom
Mclean
Hedley
Silverton

3
Texline
Nazareth
Happy
Channing
Hartley
Adrian

4
Whitharral
Anton
Whiteface
Hart
Amherst
Lazbuddie
Cotton Center

5
Ropesville Ropes
Meadow
Petersburg
New Home
Lorenzo
Wilson
Lubbock Harmony Science Academy
Southland

6
Sands
Borden County
Grady
Welch Dawson
Klondike
Loop
O'Donnell
Wellman Union

7
Fort Davis
Marfa
Valentine
Balmorhea
Sierra Blanca
Dell City

8
Rankin
Grandfalls Royalty
Imperial Buena Vista
Sanderson
Marathon

9
Aspermont
Paducah
Spur
Jayton
Guthrie
Motley County
Patton Springs

10
Crowell
Vernon Northside
Knox City
Chillicothe
Benjamin
Harrold

11
Throckmorton
Graford
Woodson
Newcastle
Bryson
Paint Creek

12
Eula
Trent
Roby
Lueders Avoca
Baird
Rotan
Moran

13
Ira
Hermleigh
Roscoe Highland
Roscoe Collegiate
Loraine
Westbrook

14
Water Valley
Bronte
Garden City
Sterling City
Robert Lee
Veribest
Paint Rock
Blackwell

15
May
Panther Creek
Rising Star
Cross Plains
Brookesmith
Santa Anna

16
Zephyr
Priddy
Gustine
Blanket
Mullin
Sidney

25
Laneville
Douglass
Oakwood
Kennard
Chireno
Apple Springs
Groveton Centerville

26
Goodrich
Leggett
Burkeville
Spurger
Lamarque Premier Learning Academy
High Island
Chester

27
Calvert
Fayetteville
Dime Box
Richards
Buckholts
Round Top Carmine
North Zulch

28
Lometa
Jonesboro
Cranfills Gap
Oglesby
Evant
Star

29
Eden
Menard
Cherokee
Lohn
Rochelle
Richland Springs

30
Leakey
D'hanis
Comstock
Rocksprings
Utopia
Knippa

31
Moulton
Waelder
Austwell Tivoli
Nordheim
Prairie Lea

32
San Isidro
San Perlita
Tilden Mcmullen County
Corpus Christi College Prep
Corpus Christia London


1A-I

1
Gruver
Stratford
Booker
Sunray
Stinnett West Texas

2
Panhandle
Vega
Clarendon
Claude
White Deer

3
Memphis
Wellington
Wheeler
Quanah
Shamrock

4
Hale Center
New Deal
Crosbyton
Ralls
Lockney

5
Farwell
Sudan
Morton
Springlake Earth
Bovina

6
Forsan
Seagraves
Smyer
Tahoka
Plains
Sundown

7
Wink
Iraan
Van Horn
Fort Hancock
Mccamey
El Paso Da Vinci

8
Ozona
Christoval
Miles
Eldorado
Winters
Mertzon Irion County
San Angelo Texas Leadership

9
Munday
Stamford
Albany
Anson
Haskell
Hamlin

10
Olney
Seymour
Electra
Windthorst
Archer City
Petrolia

11
Poolville
Chico
Santo
Perrin Whitt
Ranger

12
Goldthwaite
Valley Mills
San Saba
Hico
Meridian
Deleon

13
Muenster
Lindsay
Collinsville
Era
Valley View

14
Triple A Academy
Italy
Dallas Gateway
Itasca
Arlington Summitt International Prep
Grand Prairie Advantage Academy

15
Trenton
Boles
Bland
Rayburn
Cumby
Celeste
Wolfe City
Blue Ridge

16
Avery
Honey Grove
North Hopkins
Detroit
Mcleod
Simms Bowie
Maud

25
Mumford
Milano
Snook
Burton
Iola
Somerville

26
Thorndale
Holland
Granger
Thrall
Georgetown Gateway Charter
Bartlett

27
Medina
Mason
Harper
Junction
Center Point
Barksdale Nueces Canyon

28
Sabinal
San Antonio Gervin Academy
Brackettsville Brackett
San Antonio Stacey
Charlotte
La Pryor

29
Weimar
Shiner
Flatonia
Ganado
Louise

30
Falls City
Runge
Pettus
Kenedy
Yorktown
Three Rivers

31
Port Aransas
Woodsboro
Premont
Benavides
Ben Bolt
Agua Dulce

32
La Villa
Lasara
Santa Maria
Bruni
Monte Alto


2A

1
Canadian
Bushland
Boys Ranch
Spearman
Highland Park
Sanford Fritch

2
Littlefield
Dimmitt
Abernathy
Friona
Muleshoe
Olton
Tulia

3
Idalou
Slaton
Childress
Floydada
Lubbock Roosevelt
Post

4
Lamesa
Denver City
Brownfield
Stanton
Coahoma
Colorado City

5
Tornillo
Kermit
Alpine
Sonora
Big Lake Reagan County
Crane

6
Jim Ned
Wall
Ballinger
Bangs
Coleman
Brady
Grape Creek
Early

7
Breckenridge
Merkel
Eastland
Cisco
Comanche
Clyde
Dublin
Hawley

8
Holliday
Henrietta
Bowie
Nocona
Jacksboro
City View

9
Brock
Ponder
Peaster
Paradise
Boyd
Alvord
Millsap

10
Whitney
Godley
Keene
Grandview
Tolar
Rio Vista
Maypearl

11
Whitewright
Whitesboro
Pottsboro
Howe
Sadler S&S
Bells
Tom Bean
Callisburg

12
Sunnyvale
Farmersville
Van Alstyne
Leonard
Gunter
Caddo Mills
Pilot Point

13
Red Oak Life
Dallas Life
Palmer
Faith Family
Malakoff
Eustace
Kemp
Scurry Rosser

14
Edgewood
Winnsboro
Commerce
Alba Golden
Quitman
Grand Saline
Lone Oak
Como Pickton

15
Clarksville
MP Chapel Hill
Cooper
Rivercrest
Mt Vernon
Dekalb
Prairiland
Chisum

16
New Boston
Daingerfield
Queen City
Hughes Springs
Linden Kildare
Pewitt
Redwater

25
East Chambers
YES Prep SE
Hardin
YES Prep SW
Anahuac
YES Prep North Central
YES Prep East End
YES Prep Gulfton

26
Van Vleck
Wallis Brazos
Hitchcock
Danbury
East Bernard
Altair Rice Consolidated
Boling

27
Blanco
Ingram Moore
Lago Vista
Johnson City
Comfort
Austin Harmony Science

28
Poth
Hallettsville
Schulenburg
Karnes City
Nixon Smiley
Stockdale

29
SA Cole
Universal City Randolph
Marion
Jourdanton
Natalia
Dilley
Cotulla
SA Brooks Academy

30
Aransas Pass
Goliad
Vanderbilt Industrial
Edna
Tidehaven
Palacios
Refugio
Bloomington

31
Skidmore Tynan
Taft
San Diego
Odem
Banquete
George West
Mathis
Freer

32
Santa Rosa
Falfurrias
Kingsville Santa Gertrudis
Brownsville Idea Frontier
Edinburg Idea Quest
Hebbronville
Riviera Kaufer
Bishop


3A

1
Dalhart
Pampa
Perryton
Borger
River Road

2
Estacado
Seminole
Levelland
Lubbock Cooper
Shallowater
Andrews

3
Fabens
Clint
Pecos
Presidio
Mountain View
Fort Stockton
Anthony

4
Abilene Wylie
Greenwood
Big Spring
Monahans
Sweetwater
Snyder

5
Wichita Falls Hirschi
Burkburnett
Graham
Vernon
Iowa Park

6
Kennedale
Mineral Wells
Lake Worth
Springtown
River Oaks Castleberry
FW Diamond Hill Jarvis

7
Stephenville
Alvarado
Glen Rose
Hillsboro
Venus

8
Liberty Hill
Gatesville
Burnet
Lampasas
Brownwood
Llano

9
Decatur
Gainesville
Krum
Sanger
Bridgeport

10
Argyle
Carrollton Ranchview
Frisco Lone Star
Celina
Aubrey

11
Dallas Madison
Wilmer Hutchins
Dallas Roosevelt
Ferris
Irving North Hills
Dallas Prime Prep

12
Princeton
Melissa
Bonham
Anna
Community

13
Pleasant Grove
Liberty Eylau
North Lamar
Paris
Pittsburg
Atlanta

14
Crandall
Wills Point
Kaufman
Rains
Quinlan Ford

15
Brownsboro
Athens
Mabank
Canton
Van
Mineola

16
Spring Hill
Chapel Hill
Kilgore
Bullard
Henderson
Gladewater
Gilmer

25
Sealy
Needville
Brookshire Royal
El Campo
Bellville
Columbus

26
Smithville
Cuero
La Grange
Yoakum
Giddings
Gonazles

27
Boerne
Wimberley
Fredericksburg
Bandera
Geronimo Navarro
Canyon Lake

28
SA Sam Houston
Somerset
La Vernia
SA Hawkins
Pleasanton
Poteet

29
Hondo
Carrizo Springs
Devine
Lytle
Crystal City
Pearsall

30
CC West Oso
Orange Grove
Sinton
Rockport Fulton
Ingleside
Robstown

31
Kingsville King
Zapata
Rio Grande City La Gulla
Lyford
Raymondville

32
Hidalgo Early College
Port Isabel
La Feria
Rio Hondo
Progreso
Previous Topic | Next Topic
Print
Reply

Quick Navigation:

Easily create a Forum Website with Website Toolbox.