The Original HoopInsider - Statewide leader in Texas high school boys basketball
Sign up Calendar Latest Topics
 
 
 


Reply
  Author   Comment  
Brad Ernst

4A-1A Editor
Registered:
Posts: 1,138
Reply with quote  #1 

Do you agree or disagree with the picks?  Your thoughts..


Preseason rankings

1A-II

1. Water Valley
2. Texline
3. Douglass
4. Laneville
5. Roxton


1A-I

1. Mumford
2. Grapeland
3. Stamford
4. El Paso Harmony
5. Big Sandy


2A

1. Tatum
2. Kountze
3. White Oak
4. Brock
5. Aransas Pass


3A

1. Yates
2. Triple A Academy
3. Madison
4. Argyle
5. Silsbee


District picks

1A-II

Region 1

1

Fort Elliot
Miami
Darrouzett
Higgins
Follett


2

Turkey Valley
Groom
Mclean
Kress
Hedley
Silverton


3

Texline
Happy
Channing
Nazareth
Adrian
Hartley


4

Anton
Whiteface
Whitharral
Hart
Amherst
Cotton Center
Lazbuddie


5

Petersburg
Meadow
Ropes
Lorenzo
New Home
Southland
Wilson
Lubbock Harmony


6

Grady
Sands
Welch Dawson
Borden County
O'Donnell
Klondike
Wellman Union
Loop


7

Dell City
Fort Davis
Valentine
Balmorhea
Marfa
Sierra Blanca


8

Grandfalls Royalty
Rankin
Buena Vista
Sanderson
Marathon


Region 2


9

Guthrie
Spur
Paducah
Jayton
Aspermont
Motley County
Patton Springs


10

Crowell
Knox City
Harrold
Rule
Northside
Chillicothe


11

Throckmorton
Graford
Woodson
Bryson
Newcastle
Paint Creek


12

Eula
Trent
Roby
Baird
Lueders Avoca
Rotan
Moran


13

Ira
Roscoe Highland
Hermleigh
Loraine
Roscoe
Westbrook


14

Water Valley
Garden City
Blackwell
Bronte
Paint Rock
Robert Lee
Sterling City
Veribest


15

May
Cross Plains
Rising Star
Panther Creek
Santa Anna
Brookesmith


16

Mullin
Zephyr
Gustine
Blanket
Priddy
Sidney


Region 3


17

Lingleville
Huckabay
Lipan
Strawn
Gorman
Gordon


18

Blum
Walnut Springs
Iredell
Kopperl
Covington
Morgan


19

Coolidge
Frost
Aquilla
Mount Calm
Bynum
Abbott
Gholson School
Penelope


20

Avalon
Milford
Waxahachie Advantage
Irving Universal
Grand Prairie Harmony
Waxahachie Faith Family


21

Slidell
Henrietta Midway
Saint Jo
Forestburg
Goldburg
Prairie Valley


Region 4

27

Calvert
Fayetteville
Buckholts
Dime Box
Round Top Carmine
North Zulch
Richards


28

Lometa
Jonesboro
Oglesby
Evant
Star


29

Eden
Menard
Lohn
Cherokee
Rochelle
Richland Springs


30

D'Hanis
Utopia
Rocksprings
Leakey
Knippa
Comstock


31

Moulton
Waelder
Austwell Tivoli
Nordheim
Prairie Lea


32

San Isidro
Mcmullen County
San Perlita
CC London
CC College Prep

 

1A-I

Region 1

1

Gruver
Stratford
Booker
West Texas
Sunray


2

Panhandle
Vega
Claude
Clarendon
White Deer


3

Memphis
Wellington
Quanah
Shamrock
Wheeler


4

Hale Center
New Deal
Crosbyton
Lockney
Ralls


5

Farwell
Sudan
Morton
Bovina
Springlake Earth


6

Smyer
Forsan
Tahoka
Seagraves
Plains
Sundown


7

El Paso Harmony
Iraan
Wink
Van Horn
Fort Hancock
Mccamey


8

Christoval
TLCA
Ozona
Miles
Winters
Irion County
Eldorado


Region 2

9

Stamford
Munday
Albany
Haskell
Anson
Hamlin


10

Electra
Seymour
Olney
Archer City
Petrolia
Windthorst


11

Poolville
Santo
Chico
Ranger
Perrin Whitt


12

Meridian
Goldthwaite
Valley Mills
San Saba
Hico
Deleon


13

Muenster
Collinsville
Lindsay
Era
Valley View


14

Italy
Dallas Gateway
Itasca
Grand Prairie Advantage
Arlington Summit


15

Trenton
Bland
Sam Rayburn
Quinlan Boles
Wolfe City
Celeste
Cumby
Blue Ridge


16

North Hopkins
Avery
Honey Grove
Mcleod
Simms Bowie
Maud
Detroit


Region 4

25

Mumford
Snook
Milano
Somerville
Iola
Burton


26

Bartlett
Thrall
Granger
Thorndale
Holland
Georgetown Gateway


27

Harper
Mason
Medina
Junction
Nueces Canyon
Center Point


28

Brackett
SA Stacey
Sabinal
SA Gervin
Charlott
Lapryor


29

Weimar
Flatonia
Shiner
Ganado
Louise


30

Falls City
Runge
Yorktown
Kenedy
Pettus
Three Rivers


31

Port Aransas
Woodsboro
Premont
Ben Bolt
Agua Dulce
Benavides


32

Santa Maria
La Villa
Lasara
Monte Alto
Bruni


2A

Region 1

1

Bushland
Candadian
Highland Park
Boys Ranch
Spearman
Sanford Fritch


2

Abernathy
Littlefield
Olton
Dimmitt
Muleshoe
Friona
Tulia


3

Idalou
Childress
Slaton
Floydada
Post
Roosevelt


4

Brownfield
Denver City
Lamesa
Stanton
Colorado City
Coahoma


5

Tornillo
Kermit
Alpine
Reagan County
Crane
Sonora


6

Wall
Jim Ned
Coleman
Brady
Early
Bangs
Ballinger
Grape Creek


7

Breckenridge
Cisco
Comanche
Eastland
Clyde
Dublin
Merkel
Hawley


8

Holliday
Bowie
Jacksboro
Henrietta
Nocona
City View


Region 2

9

Ponder
Brock
Peaster
Boyd
Paradise
Milsap
Alvord


10

Whitney
Godley
Keene
Grandview
Tolar
Rio Vista
Maypearl


Region 4

25

East Chambers
Anahuac
Hardin
YES Prep SE
YES Prep East End
YES Prep SW
YES Prep N Central
YES Prep Gulfton


26

Danbury
Hitchcock
East Bernard
Van Vleck
Rice
Boling
Brazos


27

Ingram
Blanco
Comfort
Lago Vista
Johnson City


28

Hallettsville
Schulenburg
Poth
Luling
Nixon Smiley
Stockdale
Karnes City


29

SA Cole
Randolph
Marion
Dilley
Cotulla
Jourdanton
Natalia
Brooks Academy


30

Aransas Pass
Goliad
Industrial
Edna
Refugio
Palacios
Bloomington
Tidehaven


31

Taft
George West
Banquete
San Diego
Mathis
Odem
Skidmore Tynan
Freer


32

Falfurrias
Santa Rosa
Bishop
Hebbronville
Santa Gertrudis Academy
Idea Frontier Academy
Idea Quest
Riviera Kaufer


3A

Region 1

1

Perryton
Dalhart
Pampa
Borger
River Road


2

Estacado
Cooper
Shallowater
Levelland
Andrews


3

Fabens
Clint
Fort Stockton
Mountain View
Pecos
Presidio
Anthony


4

Abilene Wylie
Monahans
Big Spring
Sweetwater
Greenwood
Snyder


5

Burkburnett
WF Hirschi
Graham
Iowa Park
Vernon


6

Kennedale
Mineral Wells
Springtown
Lake Worth
Castleberry
Diamond Hill Jarvis


7

Stephenville
Alvarado
Glen Rose
Venus
Hillsboro


8

Liberty Hill
Gatesville
Burnet
Lampasas
Llano
Brownwood


Region 2

9

Decatur
Sanger
Gainesville
Krum
Bridgeport


10

Frisco Lone Star
Argyle
Ranchview
Aubrey
Celina


11

Triple A Academy
Madison
Wilmer Hutchins
Roosevelt
Ferris
North Hills


Region 4

25

Columbus
Wharton
Royal
Needville
Bellville
El Campo
Sealy


26

Smithville
Yoakum
Lagrange
Giddings
Cuero
Gonzales


27

Fredericksburg
Bandera
Wimberley
Boerne
Canyon Lake
Navarro


28

SA Sam Rayburn
Somerset
Lavernia
Pleasanton
SA Hawkins
Poteet


29

Hondo
Devine
Lytle
Carrizo Springs
Crystal City
Pearsall


30

CC West Oso
Sinton
Orange Grove
Ingleside
Robstown
Rockport-Fulton


31

King
Raymondville
Lyford
LA Grulla
Zapata


32

Hidalgo
Rio Hondo
La Feria
Port Isabel
Progreso

Previous Topic | Next Topic
Print
Reply

Quick Navigation:

Easily create a Forum Website with Website Toolbox.