The Original HoopInsider - Statewide leader in Texas high school boys basketball
Sign up Calendar Latest Topics
 
 
 


Reply
  Author   Comment  
Brad Ernst

4A-1A Editor
Registered:
Posts: 1,138
Reply with quote  #1 
Here are TABC's playoff picks.  Your thoughts?


1A-II

1.         Ft. Elliott, Higgins, Durouzett

2.         Turkey Valley, Groom, Mclean

3.         Texline, Happy, Nazareth

4.         Whitherral, Whiteface, Anton

5.         Petersburg, Meadow, Ropes

6.         Grady, Sands, Borden Co

7.         Dell City, Ft. Davis, Valentine

8.         Rankin, G. Royalty, Buena Vista

9.         Paducah, Spur, Guthrie

10.         Crowell, Knox City, Harrold

11.         Graford, Thruckmorton, Woodson

12.         Eula, Trent, Roby

13.         Ira, R. Highland, Loraine

14.         Water Valley, Garden City, Bronte

15.         May, Cross Plains, Panther Creek

16.         Mullin, Zephyr, Blanket

17.         Lingleville, Huckabay, lipan

18.         Blum, Walnut Springs, Iredell

19.         Coolidge, Frost, Aguilla

20.         Avalon, Milford, W. Advantage

21.         Bellevue, Slidell, H. Midway

22.         Roxton, Ector, Dodd City

23.         Miller Grove, Fruitvale, Yantis

24.         Avinger, Saltillo, Sulphur Bluff

25.         Oakwood, Laneville, Douglass

26.         La Marque Premier, Leggett, Burkeville

27.         Calvert, Fayetteville, Buckholts

28.         Lometa, Cranfills Gap, Jonesboro

29.         Eden, Menard, Cherokee

30.         Utopia, D’Hanis, Rock Springs

31.         Moulton, Waelder, Austwell-Tivoli

32.         San Isidro, McMullen Co, San Perlita



1A-I

1.         Gruver, Stratford, Booker

2.         Panhandle, Clarendon, Claude

3.         Memphis, Wellington, Shamrock

4.         Hale Center, New Deal, Crosbyton

5.         Farwell, Morton, Sudan

6.         Smyer, Tahoka, Forsan

7.         E. P. Harmony, Iraan, Wink

8.         Christoval, TLCA, Ozona

9.         Stamford, Munday, Albany

10.         Seymour, Electra, Olney

11.         Poolville, Santo, Chico

12.         Meridian, Goldthwaite, Valley Mills

13.         Muenster, Collinsville, Lindsay

14.         Italy, D. Gateway, Itasca

15.         Trenton, M. Bland, Q. Boles

16.         North Hopkins, Honey Grove, Avery

17.         La Poynor, Martins Mill, Big Sandy

18.         Kerens, Cayuga, Hubbard

19.         Bosqueville, W. Meyer, Mart

20.         Grapeland, Normangee, Slocum

21.         New Summerfield, Alto, Cushing

22.         Tenaha, Martinsville, Gary

23.         San Augustine, West Sabine, Broaddus

24.         D. Big Sandy, Hull-Diasetta, Evadale

25.         Mumford, Snook, Somerville

26.         Bartlett, Thrall, Thorndale

27.         Harper, Mason, Medina

28.         S.A. Stacey, Brackett, Sabinal

29.         Weimar, Flatonia, Shiner

30.         Kenedy, Yorktown, Falls City

31.         Port Aransas, Woodsboro, Premont

32.         Santa Maria, La Villa, Monte Alto



2A

1.          Bushland, Canadian, Boys Ranch, Highland Park

2.          Abernathy, Littlefield, Dimmitt, Muleshoe

3.          Childress, Idalou, Slaton, Post

4.          Brownfield, Denver City, Stanton, Lamesa

5.          Kermit, Tornillo, Reagan County, Alpine

6.          Wall, Jim Ned, Brady, Bangs

7.          Brackenridge, Cisco, Comanche, Eastland

8.          Holliday, Bowie, Jacksboro, Nocona

9.          Ponder, Brock, Peaster, Paradise

10.          Whitney, Godley, Grandview, Keene

11.          Whitesboro, Whitewright, Howe, Tom Bean

12.          Farmersville, Sunnyvale, Leonard, Van Alstyne

13.          Red Oak Life, D. Faith Family, Oak Cliff Life, Palmer

14.          Edgewood, Lone Oak, Quitman, Alba Golden

15.          Clarksville, M.P. Chapel Hill, P. Chism, Rivercrest

16.          New Boston, Daingerfield, Hooks, Linden-Kildare

17.          Tatum, White Oak, Waskom, Jefferson

18.          Frankston, Troup, Hawkins, G. Sabine

19.          Crockett, Central Heiths, Westwood, Woden

20.          Kountze, Woodville, Newton, warren

21.          Troy, McGregor, Hamilton, Crawford

22.          Salado, Jarrell, Rosebud-Lott, L.R. Academy

23.          Marlin, Buffalo, Teague, Mildred

24.          Franklin, Hempstead, Hearne, New Waverly

25.          East Chambers, Yes Prep S.E., Anahuace, Hardin

26.          Danbury, Hitchcock, East Bernard, Van Vleck

27.          Blanco, I. Moore, Comfort, Lago Vista

28.          Hallettsville, Schulenbur, Poth, Nixon-Smiley

29.          S.A. Cole, S.A. Randolph, Marion, Dilley

30.          Aransas Pass, Goliad, Industrial, Edna

31.          Taft, George West, Banquete, San Diego

32.          Falfurrias, Santa Rosa, Bishop, Hebbronville



3A

1.       Perryton, Pampa, Dalhart, Borger

2.       Lub-Estacado, Lub-Cooper, Seminole, Shallowater

3.       Fabens, Clint, Clint-Mountain View, Fort Stockton

4.       Abilene-Wylie, Monahans, Midland-Greenwold, Big Spring

5.       Burburnett, WF-Hirshi, Graham, Iowa Park

6.       Kennedale, Springtown, Mineral Wells, Diamond Hill-Jarvis

7.       Stephenville, Alvarado, Glen Rose, Venus

8.       Burnet, Liberty Hill, Gatesville,  Llano

9.       Decatur, Sanger, Gainesville, Krum

10.   Argyle, Frisco Lone Star, Aubrey, Ranchview

11.   Dallas Madison, Triple A, Dallas Hutchins, Dallas Roosevelt

12.   Princeton, Bonham, Melissa, Community

13.   Paris, Liberty-Eylau, North Lamar, Pleasont Grove

14.   Crandall,  Wills Point, Kaufman, Emory Rains

15.   Brownsboro, Athens, Canton, Van

16.   Kilgore, Chapel Hill, Bullard, Gladewater

17.   Connally, LaVega, Robinson, Lorena

18.   Navasota, Madisonville, Taylor, Rockdale

19.   Mexia, Fairfield, Palestine, Rusk

20.   Hudson, Jasper, Pollock-Central, Diboll

21.   West Orange- Stark, Silsbee, Hardin-Jefferson, Buna

22.   Cleveland, Huffman-Hargrave, Splendora, Coldspring

23.   Yates, Houston-Washington, Furr, Kashmere

24.   Stafford, LaMarque, Sweeney, Columbia

25.   Brookshire-Royal, Columbus, Wharton, Sealy

26.   Smithville, Yoakum, Giddings, LaGrange

27.   Fredricksburg, Canyon Lake, Boerne, Bander

28.   SA Houston, SA Hawkins, Pleasanton, Lavernia

29.   Hondo, Devine, Carrizo Springs, Lytle

30.   West Oso, Orange Grove, Sinton, Ingleside

31.   King, Raymondville, Zapata, Grulla

32.   Hildago, Rio Hondo, Port Isabel, La Feria



4A

1.         Andress, Bowie, Chapin, Irvin

2.         Hanks, Del Valle, Eastlake, Riverside

3.         Amarillo, Paso Duro, Canyon, Dumas

4.         Frenship, Plainview, Monterey, Herford

5.         Guyer, Byron Nelson, Brewer, W.F. Rider

6.         Dunbar, Birdville, Saginaw, Eastern Hills

7.         Trimble Tech, Wyatt, Arlington Heights, Granbury

8.         Waco, Crowley, Everman, University

9.         F. Heritage, F.Wakeland, F. Centennial, Frisco

10.         C. Newman Smith, Highland Park, C. Creek View, M. Poteet

11.         D. Kimball, South oak Cliff, D. Carter D. Pinkston,

12.         D. Lincoln, D. Wilson, D. Hillcrest, D. Adams

13.         McKinney North, Lovejoy, Wylie, Sherman

14.         Marshall, T. Texas, Pine Tree, Mt. Pleasant

15.         M. Legacy, M. Summit, Lancaster, M. Lake Ridge

16.         Whitehouse, Tyler, Jacksonville, Corsicana

17.         Pfl.Connally, Manor, Georgetown, Elgin

18.         Brenham, Montgomery, Huntsville, Waller

19.         H. King, Summer Creek, Kingwood Park, Crosby

20.         B. Central, B. Ozen, Nederland, Vidor

21.         Wheatley, North Forest, Waltrip, Reagan

22.         F.B. Marshall, Ridge Point, T. Memorial, Willowridge

23.         Angleton, Terry, George Ranch, Foster

24.         P. Dawson, Friendswood, G. Ball, Texas City

25.         Cedar Park, Leander, Rouse, Vandergrift

26.         Austin LBJ, A. Travis, A McCallum, A. Reagan

27.         Alamo Heights, S. Clemens, Hays, B. Champion

28.         Brennan, Lanier, Highlands, Edison

29.         Harlandale, Floresville, McCollum, Kennedy

30.         V. West, V. East, P.L. Calhoun, Tuloso-Midway

31.         Flour Bluff, L. Martin, C.C. Ray, L. Nixon

32.         Roma, Mercedes, M. Veterans Memorial, Edcouch-Elsa



5A

1.       El Paso Coronado, Bel Air, Montwood, El Dorado

2.       Lubbock Coronado, Permian, Tascosa, Midland Lee

3.       Arlington Martin, North Crowley, Arlington Bowie, Arlington Lamar

4.       Richland, Justin Northwest, Timber Creek, Fossil Ridge

5.       Hebron, Coppell, Lewisville,, Marcus

6.       Euless Trinity, Grapevine, Colleyville Heritage, Irving MacArthur

7.       Desoto, S. Grand Prairie, Duncanville, Timberview

8.       Harker Heights, Ellison, Shoemaker, Killeen

9.       R. Berkner, Dallas Jesuit, Dallas White, Dallas Skyline

10.        Plano West, Plano East, Allen, Plano

11.     Lakeview, Sachse, Rowlett, Garland

12.     Longview, Mesquite, R. Heath, Mesquite Horn

13.     Atascocita, Westfield, DeKaney, Kingwood

14.     The Woodlands, Lufkin, Oak Ridge, Bryan

15.     Westlake, Lake Travis, Anderson, Austin

16.     Pflugerville, Round Rock, Cedar Ridge, Hendrickson

17.     Cy-Lakes, Langham Creek, Cy-Woods, Cy-Fair

18.     Eisenhower, Elsik, Nimitz, Hastings

19.     Seven Lakes, Strake Jesuit, Morton Ranch, Cinco Ranch

20.     Bellaire, Westside,, Madison, Chavez

21.     North Shore, West Brook, P. A. Memorial, Channelview

22.     Manvel, Pearland, South Houston, Dobie

23.     Bush, Austin, Travis, Dulles

24.     Clear Lake, Clear falls, Clear Brook, Clear Springs

25.     Judson, Wagner, N. B. Canyon, San Marcos

26.     Madison, Reagan, Churchill, MacArthur

27.     Brandeis, Clark, Stevens, Taft

28.     S. A. Steele, East Central, South San, CC Carroll

29.     L. United South, L. United, Delrio, L. Alexander

30.     Edinburg North, Sharyland, Donna, Palmview

31.     M. Rowe, PSJA, M. Memorial, Welasco East

32.     Harlingen South, Los Fresnos, Harlingen, B. Hanna
Previous Topic | Next Topic
Print
Reply

Quick Navigation:

Easily create a Forum Website with Website Toolbox.