The Original HoopInsider - Statewide leader in Texas high school boys basketball
Sign up Calendar Latest Topics
 
 
 


Reply
  Author   Comment  
Brad Ernst

4A-1A Editor
Registered:
Posts: 1,138
Reply with quote  #1 

If you are outside of the east Texas coverage, you send me your Nov 29-Dec 1 or Dec 6-8 tournament schedules/brackets to bradernst04@hotmail.com and I'll post it on this thread.  Also, email me or text (409-988-4336) your tournament scores/results and I'll also post them on this thread.


Nov 29-Dec 1

Doug McCutchen Memorial Tournament



Anton Tournament


Aspermont Tournament


Nazareth Tournament


Childress Tournament



Miami Tournament


Denver City Tournament



Jacksboro Tournament


Santo Tournament


Irion County Tournament


Rochelle Tournament


Bloomington Tournament



Dec 6-8

Lamesa Tournament


Glen Rose Tournament


Claude Tournament


Chico Tournament


Lometa Tournament


Tarpon Classic

Brad Ernst

4A-1A Editor
Registered:
Posts: 1,138
Reply with quote  #2 
Aspermont

Aspermont 83, Rule 17
Borden County 45, Roby 25
Knox City 44, Guthrie 34
Crowell 66, Trent 42
Guthrie 44, Roby 41
Trent 65, Rule 27
Crowell 63, Aspermont 53
Borden Co 47, Knox City 40
Guthrie 58, Trent 20 - Consolation
Aspermont 63, Knox City 42 - 3rd place
Crowell 44, Borden Co 36 - Championship



Ballinger - no bracket

Clyde 51, Bangs 18
Sweetwater 43, Hawley 29
Jim Ned 81, Central JV 23
Central JV 49, Bangs 39
Jim Ned 50, Clyde 36
Ballinger 50, Sweetwater 48
Clyde 59, Sweetwater 46
Hawley 42, Anson 30
Bangs 47, Anson 32
Central JV 54, Hawley 42 - Consolation
Clyde 59, Sweetwater 46 - 3rd
Jim Ned 63, Ballinger 29 - Championship


Bloomington

Palacios 67, Louise 25


Bronte - no bracket

Bronte 49, Winters 38
Comanche 54, Miles 31
Comanche 66, Winters 38
Miles 34, Bronte 28
Miles 53, Winters 33
Comanche 43, Bronte 32


Childress

Oklahoma City Storm 87, Memphis 48
Perryton 58, Memphis 38
Lamesa 62, Vernon 51
Oklahoma City Storm 101, Lamesa 51
Vernon 54, Electra 40


Cotton Center - no bracket

Meadow 67, Plainview Christian JV 19
Spur 63, Southland 11
Kingdom Prep 90, Patton Springs 14
Cotton Center 41, Lubbock Harmony 13
Plainview Christian JV 35, Southland 24
Patton Springs 28, Lubbock Harmony 25
Meadow 59, Spur 48
Kingdom Prep 59, Cotton Center 23
Spur 65, Cotton Center 21 - 3rd
Kingdom Prep 53, Meadow 44 - Championship


Denver City

Midland Lee JV 67, Snyder 49
Dimmitt 71, Kermit 67
Denver City 98, Midland Lee JV 64
Denver City 63, Snyder 37
Dimmitt 70, Permian JV 59
Kermit 82  Permian JV 53
Snyder 49, Permian JV 47 - Consolation
Midland Lee JV 66, Kermit 54 - 3rd place
Denver City 65, Dimmitt 59 - Championship


Groom - no bracket

Amarillo Flames 56, Adrian 46
Channing 53, Fort Elliot 44
Amarillo Flames 52, Groom 41
Fort Elliot 58, Silverton 30
Groom 54, Adrian 31
Channing 69, Silverton 26
Adrian 42, Silverton 24
Groom 59, Fort Elliott 55 - 3rd
Channing 45, Amarillo Flames 32 - Championship



Irion County

Water Valley 56, Ozona 27
Menard 54, Irion County 29
Iraan 48, Ozona 41
Menard 60, Sterling City 17
Water Valley 57, Iraan 33


Jacksboro

Springtown 65, Millsap 25
Mineral Wells 64, Trinity Valley 41
Eula 53, Springtown 50
Breckenridge 54, Mineral Wells 44
Breckenridge 40, Eula 35
Olney 53, Trinity Valley 51
Jacksboro 50, Millsap 35
Olney 76, Paradise 54
Holiday 53, Seymour 18
Cisco 58, Trinity Valley 33
Paradise 54, Millsap 49
Mineral Wells 47, Springtown 34
Holliday 43, Breckenridge 42 - Championship
Seymour 39, Eula 29 - 3rd place
Olney 47, Jacksboro - Consolation


Levelland

Plainview 73, Brownfield 58
Cooper 101, Levelland JV 44
Levelland 63, Dalhart 43
Brownfield 72, Levelland JV 45
Dalhart 57, Graham 36
Plainview 56, Cooper 37
Greenwood 60, Levelland 41



Miami

Gruver 50, Kress 27
Fritch 55, Wheeler 50 OT
Bushland 47, Pampa JV 45
Perryton JV 66, Lefors 11
Higgins 60, Hedley 38
West Texas 42, Shamrock 36
Darrouzett 60, Mclean 47
Miami 58, White Deer 52
Kress 79, Hedley 19
Pampa JV 58, White Deer 51
Wheeler 65, Lefors 14
Gruver 56, Higgins 20
Bushland JV 75, Miami 36
Perryton JV 56, Sanford Fritch 45
West Texas 36, Darrouzett 24
Shamrock 77, Mclean 18


Nazareth

Hale Center 65, Amarillo JV 62
Godley 73, Spearman 24
Bushland 44, Slaton 36
Nazareth 56, Plainview Christian 55
Bushland 39, Nazareth 34 OT
Hale Center def Godley
Whitharral 43, Nazareth 25
Plains def Bushland


New Home - no bracket

Loop 50, Wilson 39
Ira 54, Dawson 37
O'Donnell 48, Loop 45
Ira 55, New Home 38
Dawson 38, Loop 36
Wilson 43, New Home 41
Dawson 60, Wilson 37
Ira 69, Odonnell 42
Loop 33, New Home 21
Dawson 59, Odonnell 49
Ira 58, Dawson 45 - Championship


Rochelle

Lometa 60, Lohn 21
Lometa 73, Rochelle JV 15
Rochelle vs Brookesmith


Santo

Huckabay 69, Cross Plains 42
Dallas Gateway def Hico
Lipan def Rio Vista
Santo def Lake Country Christian
Huckabay 60, Dallas Gateway 47


Shallowater - no bracket

Lubbock Christian 56, Littlefield 47
Idalou 53, Abernathy 27
Smyer 53, Shallowater JV 16
Shallowater 62, Post 35
Littlefield 69, Abernathy 38
Post 48, Shallowater JV 43
Idalou 66, Lubbock Christian 49
Shallowater 49, Smyer 27
Abernathy 51, Shallowater JV 44
Littlefield 52, Post 23 - Consolation
Smyer def Lubbock Christian - 3rd
Idalou 62, Shallowater 49 - Championship



Vega - no bracket

San Jacinto 54, Boys Ranch 50
Sunray 44, Vega JV 26
Happy 73, Highland Park 51
Vega 82, Hartley 15
Boys Ranch 61, Vega JV 34
Highland Park 79, Hartley 22
San Jacinto 51, Sunray 31
Vega 66, Happy 54
Vega JV 44, Hartley 29
Boys Ranch 63, Highland Park 43 - Consolation
Happy 49, Sunray 39 - 3rd
San Jacinto 62, Vega 50 - Championship


Whiteface - no bracket

Ropes 72, Hart 19
Muleshoe 59, New Deal 35
Crosbyton 54, Lorenzo 26
Whiteface 51, Wellman Union 22
New Deal 71, Hart 27
Lorenzo 55, Wellman Union 21
Muleshoe 48, Ropes 36

Brad Ernst

4A-1A Editor
Registered:
Posts: 1,138
Reply with quote  #3 
Sorry so late on this, but better late then never.  Here is all the results I found.  Please post your tournament results on this thread if you have more to add.  Thanks.

Dec 6-8

Abernathy

Abernathy 59, Smyer 36
Bushland 42, Olton 30
Idalou 83, Ropes 27
Floydada 61, Tulia 32
Shallowater 66, Hale Center 56
Springlake Earth 38, Roosevelt 36
Abernathy 60, Springlake Earth 23
Floydada 59, Bushland 49
Abernathy 60, Springlake Earth 23
Abernathy 64, Floydada 43
Roosevelt 46, Smyer 38
Tulia 53, Olton 50
Hale Center 103, Ropes 43
Smyer 45, Olton 42
Hale Center 93, Tulia 43 - Consolation
Bushland 52, Springlake Earth 32 - 5th
Shallowater 65, Floydada 38 - 3rd
Idalou 74, Abernathy 64



Albany Tournament

Santo 53, Roby 29
Coleman 78, Ranger 27
Cisco 69, Newcastle 15
Hawley 57, Haskell 51
Santo 60, Abilene Christian 50
Breckenridge 70, Coleman 45
Abilene Christian 81, Ranger 34
Cisco 40, Santo 28
Breckenridge 53, Hawley 30
Coleman 54, Roby 30
Abilene Christian 63, Haskell 40
Coleman 58, Newcastle 35
Roby 35, Ranger 25
Haskell 45, Newcastle 16 - 7th
Abilene Christian 64, Coleman 57 - Consolation
Santo 52, Hawley 42 - 3rd
Breckenridge 52, Cisco 38 - Championship


Borden County

Forsan 44, New Home 21
Seminole JV 39, Spur 37 2OT
New Home 39, Borden County JV 23
Borden County 71, Lorenzo 28
Borden County 52, Wilson 34
Spur 62, Ralls 47
Seminole JV 60, Spur 49
Ralls 46, Lorenzo 37
Borden County 46, Seminole JV 44
Post 76, Borden County JV 19
Odonnell 42, New Home 37
Spur 66, Wilson 48
Odonell 54, Ralls 45
Spur 52, Post 45


Burkburnett Tournament

Canyon Randall 65, WFHS 64
Whitehouse 86, Burkburnett 66
Highland Park 52, Plainview 32

Burkburnett 91, Plainview 80
Whitehouse 73, WFHS 62
Highland Park 48, Canyon Randall 19
Whitehouse 69, Plainview 65
Highland Park 73, WFHS 62
Burkburnett 60, Canyon Randall 57

Canyon Randall 68, Plainview 49 - 3rd
Highland Park 68, Whitehouse 41 - Championship


Cherokee

Lometa 67, Brookesmith 33
Cherokee 68, Lometa JV 33
Mullin def Brownwood Victory Life
Blanket def Gustine JV
Blanket 62, Lometa 61
Mullin 68, Lometa 57 - 3rd



Claude

Gruver 38, Happy 31
Happy 67, Lockney 61
Claude 71, Silverton 7
Gruver 38, Happy 31
Childress 66, Sunray 46
Panhandle 65, Boys Ranch 53
Claude 63, River Road 36
Panhandle 51, Gruver 46
Chidress def Claude
Claude 51, Gruver 46 - 3rd



Clyde Tournament

Wylie JV 43, Comanche 36
Wylie JV 40, Ballinger 36
Clyde 62, Ballinger 27
Comanche 62, Ballinger 49
Abilene Wylie JV 49, Paducah 34
Clyde 45, Paducah 25
Comanche 58, Paducah 20
Paducah 44, Ballinger 39
Clyde 47, Wylie JV 38


Dimmitt

Littlefield 44, Canadian 34
Brownfield 60, Dimmitt 53
Brownfield 66, Plainview JV 35
Denver City 92, Texline NM 86 2OT
Dalhart 69, Nazareth 51
Nazareth 36, Canadian 35
Dimmitt 52, Nazareth 41
Texline NM 73, Plainview JV 48
Denver City 52, Littlefield 30
Brownfield 56, Dalhart 54
Canadian 42, Plainview JV 40
Dimmitt 63, Texline 42


Glen Rose

Hico 51, North Central Texas Academy 26
Early 54, Keene 45
Godley 58, Tolar 52
Mineral Wells 52, Brownwood 41
Lorena 65, Early 53
Stephenville 46, Glen Rose 43
Kennedale 75, Odessa 57



Hamlin Tournament

Seymour 84, Rule 16
Seymour 40, Crosbyton 12
Australia 57, Seymour 46
Seymour 69, Hamlin 24



Highland Tournament

Roscoe 47, Blackwell 40
Garden City 62, Jayton 60 OT
Highland 61, Baird 35
Robert Lee 43, Trent 27
Baird 42, Blackwell 41
Jayton 41, Trent 31 - Consolation
Roscoe 32, Highland 30 - 3rd
Garden City 45, Robert Lee - Championship


Lamesa

Odessa Permian 62, Big Spring 45
Monterey 61, Greenwood 45
Abilene High 61, Seminole 45
Lamesa 56, Snyder 35
Greenwood 60, Big Spring 52
Seminole 47, Snyder 29
Odessa Permian 70, Monterey 57
Abilene High 76, Lamesa 41
Greenwood 67, Seminole 55 - Consolation
Abilene 42, Monterey 40 - 3rd
Odessa Permian 85, Lamesa 50 - Championship


Lohn Tournament

Veribest 42, Rochelle 26
Paint Rock 69, Rochelle JV 23
Lohn 51, Rochelle JV 31
Rochelle 34, Brady 9th 25
Veribest 52, Brady 9th 25
Lohn 43, Paint Rock 33
Brady 9th 38, Rochelle JV 19 - Consolation
Paint Rock 29, Rochelle 28 - 3rd
Lohn 27, Veribest 25 - Championship


Meadow

Meadow 83, Cotton Center 37
Amherst 49, Post JV 39
Kingdom Prep 51, Hart 48
Bovina 74, Southland 18
Hart 57, Cotton Center 22
Post JV 58, Southland 14
Meadow 67, Cotton Center 37
Bovina 91, Amherst 33
Cotton Center 35, Southland 31 - 7th
Hart 44, Post 43 - Consolation
Kingdom Prep 64, Amherst 29 - 3rd
Bovina 46, Meadow 45 - Championship


Miles Tournament

Eula 88, San Angelo Cornerstone 27
Eula 66, Eden 31
Bronte 41, Miles 38
Ira 62, Panther Creek 40
Winters 47, Cornerstone 42
Miles 49, Cornerstone 25
Bronte 48, Winters 27 - Consolation
Eden 62, Panther Creek 43 - 3rd
Eula 59, Ira 41 - Championship


Monahans

Kermit 67, Midland Christian 52
Monahans 47, Pecos 33
Fort Stockton 67, Andrews 61
Monahans 72, Presidio 49
Alpine 43, Presidio 37
Alpine 34, Pecos 27
Monahans(filling in for Midland Christian)58, Presidio 40 - 7th
Andrews 68, Pecos 60 - 5th
Alpine 48, Stockton 43 - 3rd
Monahans 77, Kermit 74 - Championship


Ozona

Harper 83, Eldorado 51
Reagan County 56, Eldorado 38
Reagan County 40, Ozona JV 13
Ozona 57, Rocksprings 40
Crane 70, Rocksprings 67
Ozona JV 38, Comstock 27
Rocksprings 70, Eldorado 45
Reagan County 49, Crane 42
Harper 52, Ozona 46


Perrin Whitt Tournament

Slidell 56, Woodson 27
Woodson 39, Perrin Whitt 27


Poolville Tournament

Holliday 69, Lipan 27
Jim Ned 55, Carrollton Prince 52
Jim Ned 68, Jacksboro 32
Jim Ned 54, Windthorst 35
Holliday 62, Bellevue 47
Jim Ned 58, Holliday 42
Holliday 59, Paradise 34
Holliday 57, Poolville 49 - 3rd
Jim Ned 65, Springtown 51 - Championship


Rankin

Buena Vista 52, Sanderson 41
Balmorhea 63, Fort Stockton JV 47
New Way 70, Wink 62
Rankin 72, McCamey 32
Wink 51, McCamey 44 - 3rd
Sanderson 56, Fort Stockton JV 50 - 7th


South Llano River Classic

Comfort 59, San Saba 51
Brady 51, Ingram 45
San Saba 50, Junction 38


Stanton Tournament

Tahoka 52, Coahoma 33
Sands 50, Sweetwater 33
Odessa Permian JV 77, Midland JV 62
Stanton 40, Midland Classical 25
Coahoma 72, Sweetwater 66 OT
Midland JV 53, Midland Classical 33
Stanton 71, Permian JV 41
Sands 56, Tahoka 28
Sweetwater 53, Midland Classical 49 - 7th
Midland JV 71, Coahoma 46 - Consolation
Tahoka 71, Permian JV 58 - 3rd
Sands 54, Stanton 51 - Championship


Van Horn

Valentine 51, Van Horn JV 14
Tornillo 74, Fort Davis 41
Juarez Academy 55, Sierra Blanca 40
Marfa 35, El Paso Immanuel 29
Van Horn 64, Dell City 41
Patterson Institute 43, Fort Hancock 28
Tornillo 59, Valentine 35
Van Horn 42, Marfa 17
El Paso Immanuel 68, Dell City 37
Valentine 37, Sierra Blanca 36
Fort Davis 81, Van Horn JV 18
Fort Hancock 47, Marfa 16
Tornillo 42, Patterson Institute 34
Immanuel 45, Fort Davis 38 - Consolation
Patterson Institute 43, Van Horn 17 - 3rd
Tornillo 55, Juarez Academy 46 - Championship


Vernon Tournament

Maroon

WF JV 63, Burkburnett JV 47
Vernon 75, Quanah 27
San Jacinto 75, Crowell 68
Amarillo Caprock 59, Electra 44

Electra 44, Quanah 31
Crowell 75, Burkburnett JV 38
Amarillo Caprock 79, Vernon 66
San Jacinto 74, WF JV 49

Burkburnett JV 76, Quanah 49
Crowell 58, Electra 40 - Consolation
Vernon 58, WF JV 56 - 3rd
San Jacinto 72, Amarillo Caprock 48 - Championship


Silver

Petrolia 61, Wichita Christian 37
Wellington 60, Northside 44
Vernon JV 65, Eldorado 58
City View 69, Chillicothe 47

Chillicothe 60, Northside 50
Eldorado 52, Wichita Christian 40
Wellington 65, City View 50
Petrolia 64, Vernon JV 44

Northside 66, Wichita Christian 59
Chillicothe 54, Eldorado 43 - Consolation
City View 60, Vernon JV 33 - 3rd
Wellington 56, Petrolia 50 - Championship


Water Valley

Iraan 64, Sterling City 18
Klondike 65, Menard 40
Grady 76, SA Home School 47
Grady 83, Sterling City 26
Water Valley 77, TLCA 39
Water Valley 91, Klondike 46
TLCA 57, Klondike 54
SA Home School 71, Sterling City 41
Iraan 47, SA Home School 44
TLCA 53, Menard 49
Grady 65, Iraan 64
Water Valley 74, Menard 44
Klondike 70, San Angelo Home School 66 - 5th
TLCA 57, Iraan 41 - 3rd
Water Valley 84, Grady 74 - Championship


Westbrook Classic

Hermleigh 62, TLCA JV 32
Loraine 38, Loop 37
Latter Rain 60, Forsan 43
Westbrook 48, Midessa 40


Whitharral

Whitharral 58, Wellman Union 25
Whiteface 65, Seagraves 60
Plainview Christian 81, Lazbuddie 25
Whitharral 62, Dawson 43
Whiteface 89, Wellman Union 39
Dawson 59, Lazbuddie 25
Plainview Christian 78, Whiteface 40
Whitharral 65, Seagraves 48
Seagraves 81, Wellman Union 32
Dawson 53, Whiteface 45
Seagraves 104, Lazbuddie 44
Whitharral 56, Plainview Christian 34


Zephyr Tournament

Priddy 40, Deleon 22
Bangs 42, Gorman 34
Cross Plains 48, Dublin 41
Zephyr 71, Santa Anna 38
Gorman 46, Deleon 42 OT
Zephyr 57, Faith Academy 45
Bangs 44, Priddy 25
Cross Plains 41, Zephyr 34 OT
Gorman 64, Marble Falls Faith Academy 57
Deleon 47, Santa Anna 32 - 7th
Dublin 60, Gorman 51
Zephyr 41, Priddy 33
Dublin 42, Bangs 34 - Championship
Previous Topic | Next Topic
Print
Reply

Quick Navigation:

Easily create a Forum Website with Website Toolbox.