The Original HoopInsider - Statewide leader in Texas high school boys basketball
Sign up Calendar Latest Topics
 
 
 


Note: This topic is locked. No new replies will be accepted.


Reply
  Author   Comment  
Brad Ernst

4A-1A Editor
Registered:
Posts: 1,138
Reply with quote  #1 

Hardin Jefferson


Fairfield



Princeton



Brownsboro

Not pictured : 3rd place game, G31 2pm HS


Lufkin


Spring Hill


New Boston


Wills Point



Forney


Gary

Martinsville and Joaquin swapped places on the bracket

Miller Grove


Big Sandy


Goodrich


Splendora


Franklin


Centerville


Frankston


West Sabine


Zavalla


North Hopkins


Colmesneil


Frost


Sulphur Bluff
Brad Ernst

4A-1A Editor
Registered:
Posts: 1,138
Reply with quote  #2 
Hardin Jefferson

Thursday
Longview 73, Krum 47
Barbers Hill 70, LCM 58
Tatum 82, Aransas Pass 78
Dayton 45, Lumberton 29
Humble 65, East Chambers 33
Kountze 109, Shepherd 57
Longview 46, LCM 43
Bastrop 62, Central Heights 47
Hardin Jefferson 91, Legacy 34
Krum 45, Barbers Hill 43 OT
Tatum 63, Dayton 52
Aransas Pass 71, Lumberton 44
Kountze 97, East Chambers 54
Humble 84, Shepherd 43
Hardin Jefferson 64, Central Heights 47
Bastrop 57, Legacy 52

Friday
Humble 63, Kountze 53
Shepherd 64, East Chambers 62
Tatum 66, Lumberton 57
Aransas Pass 65, Dayton 57
Longview 62, Barbers Hill 42
LCM 50, Krum 43
Hardin Jefferson 73, Bastrop 47
Legacy 53, Central Heights 46

Gold
Tatum 75, Kountze 62
Humble 67, Aransas Pass 50
Longview 66, Bastrop 42
Hardin Jefferson 72, Barbers Hill 46

Saturday
Kountze 75, Barbers Hill 62
Aransas Pass 63, Bastrop 59
Longview def Humble
Hardin Jefferson 88, Tatum 69

Bastrop 48, Barbers Hill 35
Kountze 82, Aransas Pass 61 - Consolation
Humble 42, Tatum 29 - 3rd
Hardin Jefferson def Longview - Championship

Silver
Dayton 53, East Chambers 48
Shepherd 43, Lumberton 42
LCM 52, Central Heights 49 OT
Legacy 57, Krum 52

Saturday
Central Heights 33, Lumberton 17
East Chambers 59, Krum 39
LCM 61, Shepherd 35
Dayton 50, Legacy 42

Krum 43, Lumberton 41
Central Heights 52, East Chambers 33 - Consolation
Legacy 65, Shepherd 56 - 3rd
LCM def Dayton - Championship



Fairfield

Thursday
La Vega 76, Corsicana 65
Jacksonville 72, Woden 26
Robinson 55, Kerens 51 OT
Palestine 69, Fairfield JV 34
Mexia 61, Grapeland 51
Marlin 55, Mabank 43
Cayuga 60, Melissa 44
Whitesboro 45, Fairfield 42

Friday
Jacksonville 73, Mexia 51
Cayuga 61, Palestine 56
Grapeland 73, Woden 41
La Vega 84, Marlin 63
Robinson 63, Whitesboro 61 OT
Fairfield 42, Kerens 37
Mabank 54, Corsicana 46
Corsicana 63, Kerens 57
Jacksonville 70, La Vega 68 - 3 pointer at the buzzer
Cayuga 68, Robinson 63
Robinson and La Vega swapped places on the bracket because they are district opponents and didnt want to play.  Cayuga plays La Vega (noon) and Jacksonville plays Robinson.

Saturday
Grapeland 47, Melissa 40
Mabank 49, Fairfield 42
Whitesboro 55, Palestine 41
Fairfield 46, Melissa 23
Marlin 52, Mexia 39
Corsicana 60, Woden 50
Whitesboro 55, Marlin 41
Grapeland 63, Mabank 61 - Consolation
La Vega 65, Cayuga 55 - 3rd
Jacksonville 56, Robinson 40 - Championship


Princeton

Thursday
Prosper 56, Clarksville 38
Sherman 53, Shelton 41
Seagoville 68, Sherman 50
Princeton 67, Whitewright 28
Prosper 59, Frisco Lone Star 51
Argyle 52, Molina 19

Friday
Clarksville 58, Frisco Lone Star 52
Princeton 74, Thomas Jefferson 60
Argyle 72, Greenville 31
Greenville 56, Molina 53
Thomas Jefferson 58, Whitewright 33
Seagoville 49, Shelton 33

Saturday
Clarksville 72, Thomas Jefferson 32
Clarksville 68, Sherman 56
Princeton 60, Argyle 46
Princeton 65, Prosper 57
Greenville 75, Molina 53
Greenville 75, Thomas Jefferson 49
Sherman 67, Greenville 50
Molina 44, Whitewright 35
Frisco Lone Star 59, Whitewright 24


Brownsboro

Thursday
Bullard 61, Grace 60
Crandall 70, All Saints 57
Chapel Hill 68, Quinlan Ford 65
Sunnyvale 45, Van 29
Gladewater 52, TK Gorman 47
Center 46, Pine Tree 40
Brownsboro 63, Kemp 37
Troup 61, Sanger 56
Crandall 57, Chapel Hill 49
Brownsboro 44, Center 19
Sunnyvale 51, Gladewater 37

Friday
TK Gorman 47, Van 29
Quinlan Ford 41, All Saints 39
Pine Tree 45, Kemp 37
Gladewater 67, Chapel Hill 52
Bullard 44, Troup 41
All Saints 62, Van 36
Grace 49, Sanger 47
TK Gorman 67, Quinlan Ford 64
Crandall 35, Sunnyvale 32
Troup 58, Center 47
Bullard 50, Brownsboro 34

Saturday
TK Gorman def Pine Tree - Consolation
Gladewater 61, Troup 54 - 5th
Brownsboro 43, Sunnyvale 31 - 3rd
Crandall 72, Bullard 41 - Championship


Miller Grove

Chisum 54, Saltillo 33
CHANT 62, Gateway 52
Anna 47, Wortham 44
Winnsboro 78, Cumby 25
Trenton 95, Neches 46
Yantis 42, Dallas A+ 40
Chisum 61, CHANT 40
Anna 41, Miller Grove 38
CHESS 50, Fulton 41

Friday
Neches 53, Dallas A+ 45
Fulton 61, Cumby 44
Wortham 55, Miller Grove JV 17
Winnsboro 43, CHESS 40
Trenton 57, Yantis 33
Miller Grove 68, CHANT 67
Yantis 40, CHESS 38
Winnsboro 81, Trenton 66
Saltillo 61, Gateway 48
Chisum def Anna'

Saturday
Dallas A+ 43, Cumby 34
Neches 57, Fulton 37
CHESS 76, CHANT 43
Yantis 33, Dallas A+ 31
Saltillo 62, Wortham 35
Cumby 39, Miller Grove JV 37
Wortham 61, Fulton 43
Miller Grove 58, Gateway 41
Saltillo 63, Neches 29 - Consolation
Trenton 52, Anna 50 - 3rd
Chisum 52, Winnsboro 46 - Championship


Lufkin

Friday
Tasmanian Institute 58, Nacogdoches 37
Lufkin 63, Huntsville 36
Tyler Lee 59, Livingston 44
Crockett 64, Hudson 59
Nacogdoches 73, Huntsville 69
Hudson 64, Livingston 52
Bmt Central 61, Tasmanian Institute 45
Crockett 69, Mt Pleasant 64

Saturday
Nacogdoches 55, Hudson 51
Bmt Central 45, Lufkin 43
Nacogdoches 58, Mt Pleasant 48
Tasmanian Institute 49, Hudson 38
Tyler Lee 58, Crocket 35
Lufkin 56, Crockett 38 - 3rd
Tyler Lee 38, Bmt Central 37 - Championship


Spring Hill

Thursday
White Oak 74, Hallsville 52
Spring Hill 79, Pittsburg 32
Marshall def Lindale
Kilgore def Spring Hill JV

Friday
Spring Hill 68, Marshall 62
White Oak 45, Kilgore 33
Lindale 58, Pittsburg 53
Hallsville 60, Spring Hill JV 26

Saturday
Marshall 68, Kilgore 32 - 3rd
White Oak 56, Spring Hill 38 - Championship


New Boston

Thursday
Pleasant Grove def New Boston
Haworth 48, Paris 37
Arkansas High def Hope
Liberty Eylau def Daingerfield

Friday
Haworth 51, Pleasant Grove 44
Paris 60, New Boston 28

Saturday
Paris 55, Hope 43 - Consolation
Pleasant Grove 65, Liberty Eylau 51 - 3rd


Wills Point

Royse City 73, Kaufman 57
Edgewood 67, Sulphur Springs 59
Wills Point 75, Athens 65
North Lamar 58, Red Oak Life 52
Sulphur Springs 70, Royse City 63
TCA 74, Kaufman 47
Red Oak Life 58, Terrell 43
Wills Point 55, North Lamar 39
TCA 52, Edgewood 45
Athens 58, Terrell 48

Friday
Edgewood 73, Kaufman 62
TCA 48, Royse City 33
Athens 68, North Lamar 62
Wills Point 40, Terrell 35
Sulphur Springs 55, Kaufman 54
Red Oak Life 64, Athens 61
Royse City 59, Edgewood 38
TCA 60, Sulphur Springs 20
Terrell 44, North Lamar 40
Red Oak Life 38, Wills Point 36

Saturday
North Lamar 73, Kaufman 46
Athens 67, Sulphur Springs 47
Edgewood 42, Terrell 31
Royse City 61, Red Oak Life 57
TCA 51, Wills Point 44
Terrell 60, Sulphur Springs 30
Athens 81, Edgewood 64
Red Oak Life 45, Wills Point 37
TCA 73, Royse City 63

1st - TCA
2nd - Royse City
3rd - Red Oak Life
Consolation - Athens



Forney

Thursday
Forney 60, Canton 52
Frisco Liberty 48, Rockwall Heath 30
North Forney 71, Ferris 35
Frisco Liberty 55, Waxahachie 44

Friday
Canton 59, Waco 56
Frisco Liberty 51, North Forney 50


Gary

Thursday
Gary 51, Harleton 26
Garrison 54, Wells 51
Trinity 72, Alto 17
Douglass 57, Overton 31
Martinsville 54, Carlisle 42
Chireno 71, Cushing 38
Broaddus 71, Mt Enterprise 23
Joaquin 76, Beckville 26
Broaddus 58, Joaquin 23
Chireno 52, Martinsville 40

Friday
Cushing 63, Carlisle 40
Overton def Douglass JV
Wells 52, Harleton 28
Trinity 67, Douglass 64
Gary 56, Garrison 53 2OT
Joaquin 64, Martinsville 38
Douglass 60, Garrison 45
Broaddus 70, Chireno 64
Trinity 64, Gary 45

Saturday
Douglass 77, Joaquin 55
Cushing 54, Overton 53 OT - Consolation
Chireno 60, Gary 51 - 3rd
Trinity 64, Broaddus 48 - Championship


Big Sandy

Thursday
West Rusk 48, Union Grove 38
Rivercrest 49, Hawkins 37
Mineola 48, Sabine 42
Commerce 58, Atlanta 57
Union Grove 37, Sabine 35
Hawkins 55, Atlanta 47
New Diana 50, Harmony 49
Big Sandy 66, Ore City 37

Friday
Mineola 56, West Rusk 36
Union Grove 57, Ore City 37
Hawkins 59, Harmony 53
Rivercrest 75, Commerce 41
Mineola 51, Big Sandy 46
Rivercrest 65, New Diana 42

Saturday
Atlanta 59, Sabine 43
Commerce 52, West Rusk 37
Harmony 47, Ore City 31
Hawkins 54, Union Grove 45 - Consolation
Big Sandy 52, New Diana 27 - 3rd
Rivercrest 79, Mineola 59 - Championship


Goodrich

Thursday
Big Sandy 84, Hardin 43
Liberty def YES Prep NC
Orangefield 47, YES Prep SW 30
Tarkington 54, Goodrich 5

Friday
Hardin 65, YES Prep NC
Liberty 73, Big Sandy 67
Orangefield 53, Tarkington 42

Saturday
Big Sandy 62, Tarkington 36 - 3rd
Orangefield 48, Liberty 38 - Championship



Splendora

Thursday
Huffman 46, Porter 44
Splendora 56, Caney Creek 46
Cleveland 79, Magnolia 45
Tomball Memorial 39, Jasper 29

Friday
Splendora 68, Huffman 64
Tomball Memorial 56, Cleveland 51
Magnolia 54, Jasper 30
Porter 43, Caney Creek 39

Saturday
Jasper 47, Caney Creek 40
Magnolia 44 Porter 33 - Consolation
Cleveland 98, Huffman 74 - 3rd
Tomball Memorial 44, Splendora 36 - Championship



Franklin

Thursday
Caldwell 54, Hubbard 52
College Station 69, Calvert 67
Rockdale 89, Bryan JV 48
Franklin 84, Hubbard 51
Caldwell 68, Bryan JV 60
College Station 84, Rockdale 76

Friday
Calvert def Hubbard
Rockdale 82, Caldwell 53

Saturday
Franklin 64, College Station 58
Calvert def Rockdale
Hubbard def Bryan JV
College Station def Rockdale - 3rd
Franklin 72, Calvert 60 - Championship



Centerville

Thursday

Madisonville 106, Coolidge 38
Madisonville 109, Australiian Crocs 43

Friday
Westwood 65, Buffalo 49
Westwood 84, Cranberra West 44

Saturday
Madisonville 71, Westwood 57 - Championship


Frankston


Thursday
Frankston def Elysian Fields
New Summerfield 62, Whitehouse JV 49
Oakwood 59, Rusk 50 OT
Malakoff def Frankston JV

Friday
Whitehouse JV def Elysian Fields
Rusk def Frankston JV
Frankston def New Summerfield
Oakwood 45, Malakoff 42

Saturday
New Summerfield 62, Malakoff 58 - 3rd
Oakwood 61, Frankston 48 - Championship


West Sabine

Thursday
Leggett 56, Hemphill 22
Burkeville 40, Timpson 37
Coldspring 56, Kirbyville 35
West Sabine 58, Burkeville 42
Buna 48, Woodville 25

Friday
West Sabine 72, Leggett 38
Coldspring 57, Buna 42
Hemphill 47, Timpson 45
Woodville def Kirbyville

Saturday
Kirbyville def Timpson
Kirbyville def Burkeville
Woodville def Hemphill - Consolation
Buna def Leggett - 3rd
Coldspring 55, West Sabine 49 - Championship


Zavalla

Thursday
Central def Pineywoods
Kennard def Slocum
Diboll def Lovelady
Zavalla def Hull Daisetta

Friday
Diboll def Zavalla
Central def Kennard
Slocum def Pineywoods
Lovelady def Hull Daisetta

Saturday
Slocum def Lovelady - Consolation
Kennard def Zavalla - 3rd
Central 61, Diboll 44 - Championship


North Hopkins

Thursday
CHESS 56, Alba Golden 39
Leonard 79, Prairiland 56
Como Pickton 45, Tom Bean 40
Mt Vernon 64, North Hopkins 50

Friday
Leonard 80, CHESS 31
Mt Vernon 59, Como 48
Prairiland 80, Alba 61
North Hopkins 56, Tom Bean 50

Saturday
North Hopkins 66, Prairiland 51 - Consolation
CHESS 66, Como Pickton 40 - 3rd
Leonard 76, Mt Vernon 47 - Championship


Colmesneil

Thursday
Brookeland 63, Groveton 51
Shelbyville 57, Apple Springs 52
Groveton Centerville 41, Chester 17
Good Samaritan 49, Colmesneil 41

Friday
Apple Springs 45, Groveton 44
Colmesneil 42, Chester 8
Shelbyville def Brookeland
Good Samaritan def Groveton Centerville


Frost

Thursday
Rice 52, Avalon 41
Blooming Grove 63, Trinidad 21
Dawson 63, Avalon 56
Valley Mills 53, Dawson 44

Friday
Rice 51, Valley Mills 45
Blooming Grove 54, Milford 24

Saturday
Trinidad def Dawson - Consolation
Valley Mills 51, Milford 31 - 3rd
Blooming Grove 58, Rice 53 - Championship



Celeste

Thursday
Honey Grove 59, Savoy 17
Caddo Mills 68, Wolfe City 53
Lone Oak 33, Quinlan Boles 24
Fannindel 38, Celeste 25

Friday
Honey Grove 64, Caddo Mills 50
Lone Oak 55, Fannindel 16
Boles 51, Celeste 31
Wolfe City 44, Savoy 42

Saturday
Wolfe City vs Boles - consolation
Fannindel vs Caddo Mills - 3rd
Honey Grove 35, Lone Oak 27- championship

Sulphur Bluff

Thursday
Sulphur Bluff def Greenville Phoenix
Paris Warriors def Sulphur Bluff JV
Cooper 46, Winnsboro JV 31
Texas High JV 69, Detroit 27

Friday
Texas High JV def Cooper
Sulphur Bluff def Paris Warriors
Greenville Phoenix def Sulphur Bluff
Detroit 49, Winnsboro JV 24

Saturday
Detroit 47, Greenville Phoenix 39 - consolation
Cooper vs Paris Warriors - 3rd
Sulphur Bluff vs Texas High JV - Championship


Winona

MP Chapel Hill 65, Terrell JV 25
Winona 60, ETCA 38
Jefferson 64, Linden Kildare 33
MP Chapel Hill 55, Jefferson 41
MP Chapel Hill 82, Winona 20


Fruitvale

Eustace 60, Rockwall Christian Heritage 47
Eustace 52, Scurry Rosser 48


Colbert

Bonham 49, Tishomingo 45
Dickson 64, Bonham 63
Van Alstyne 69, Bonham 68 - 3rd
Previous Topic | Next Topic
Print
Reply

Quick Navigation:

Easily create a Forum Website with Website Toolbox.