The Original HoopInsider - Statewide leader in Texas high school boys basketball
Sign up Calendar Latest Topics
 
 
 


Reply
  Author   Comment  
Chad Cooper

Avatar / Picture

6A-5A Editor
Registered:
Posts: 906
Reply with quote  #1 
Allen Tournament
3rd Place: 6A #13 Plano East 81, Frisco Wakeland 63
Championship: 6A #10 Allen 85, Dallas Jesuit 83

Tuesday, Dec 29
Dallas Jesuit 71, 6A #13 Plano East 62
6A #10 Allen 82, Frisco Wakeland 71
Grand Prairie 64, Berkner 49
Rockwall 60, Highland Park 44
Dallas Jesuit 70, St. Mark's 63
6A #13 Plano East 64, Frisco Heritage 56
Lake Highlands 54, John Paul II 50


Monday, Dec. 28
6A #10 Allen 80, John Paul II 50
Lone Star 68, Creekview 60
McKinney 76, Lake Highlands 74 - 2OT
Frisco Wakeland 69, Rowlett 67
St. Mark's 70, Berkner 59
Dallas Jesuit 71, Grand Prairie 58
Highland Park 84, Frisco Heritage 72
6A #13 Plano East 71, Rockwall 66
6A #10 Allen 64, Lone Star 57
Creekview 56, John Paul II 46
Rowlett 76, Lake Highlands 44


Amarillo ISD Tournament (Wednesday-Thursday)

Wednesday, Dec. 30
5A #12 Palo Duro 85, 2A #2 Canadian 57
6A #7 Tascosa 84, Dumas 37
Amarillo 63, Hereford 45
Dumas 65, 2A #2 Canadian 40
Amarillo 40, Borger 33
6A #7 Tascosa v Herford

Barbers Hill - ENDED

Tuesday, Dec 29
Cy Ridge def 5A #20 Kingwood Park - no score reported
Humble 63, LC-M 51
Baytown Lee 59, NC Porter 56
Cy Ridge 69, NC Porter 66
5A #20 Kingwood Park def Baytown Lee - no score reported

Monday, Dec. 28
5A #20 Kingwood Park 53, LC-M 43
NC Porter 68, Santa Fe 48
Humble 54, Cy Ridge 47
Cy Ridge 62, Barbers Hill 50
Humble 58, Baytown Lee 40
LC-M 54, NC Porter 50
5A #20 Kingwood Park 63, Santa Fe 53
Baytown Lee 76, Barbers Hill 53


Boerne ISD Tournament - ENDED

5A #23 Boerne Champion 76, Wimberley 42
5A #23 Boerne Champion 57, Eagle Pass 34

Tuesday, Dec. 29
5A #23 Boerne Champion 80, San Angelo Lake View 48
TAPPS #23 Holy Cross 75, 5A #23 Boerne Champion 68


Brazosport ISD Tournament

Wed, Dec. 30
Championship: Clear Brook 60, Richmond Foster 47
3rd Place: 4A #6 Brazosport 45, Brazoswood 43

Tuesday, Dec 29
Clear Brook 54, 4A #6 Brazosport 46
4A #6 Brazosport 65, Angleton 54
Clear Brook, 84 La Porte  81
CC King 69, Houston Washington 61
Texas City 57, Columbia  56
Brazoswood 58, Killeen Ellison 52
FB Clements 55, FB Dulles 48
RCHA 56, Columbia 48
Foster 50, Brazoswood 49

Monday, Dec. 28
Angleton 69, FB Dulles 39
La Porte 63, FB Clements 50
Clear Brook 74, Houston Washington 50
Richmond Foster 75, RCHA 71
FB Christian 69, FB Willowridge 56
Killeen Ellison 64, Columbia 41
Brazoswood 63, Texas City 54
4A #6 Brazosport 76, CC King 55

Byron Nelson Classic

Wednesday, Dec 30
CHampionship: 5A #14 Rockwall-Heath 89, TAPPS #13 Parish Episcopal 48
3rd Place: Coppell 51, Birdville 36
5th Place: 5A #25 Chisholm Trail 48, Euless Trinit 41
Consolation: TAPPS #2 Addison Trinity Christian 39, Byron Nelson 32

Tuesday, Dec 29
5A #14 Rockwall-Heath 60, Coppell 33
TAPPS #13 Parish Episcopal 42, Birdville 31
TAPPS #2 Addison Trinity Christian 45, 5A #25 Chisholm Trail 31
Byron Nelson 66, Trinity 54

Monday, Dec. 28
5A #14 Rockwall-Heath 75, 5A #25 Chisholm Trail 40
Coppell 47, Trinity Christian-Addison 46
Parish Episcopal 50, Euless Trinity 43
Birdville 41, Byron Nelson 40


Caprock Tournament (Tues-Wed)

Wednesday, Dec. 29
New Way 105, RWLI 44
New Way 79, Lubbock Coronado 74
Lubbock Monterey 62, Australia Geelong 52
Lutheran South 63, Lubbock High 62
5A #13 WF Rider 69, RWLI 32
Trinity Christian 52, Hirschi 34
Lubbock Coronado 82, Lubbock Monterey 80

Tuesday, Dec. 28
Levelland 79, Lubbock High 57
Lubbock Cooper 61, Australia Geelong 52
Trinity Christian 57,  Lutheran South 45
WF Hirschi 55, Lubbock Monterey 41
Lubbock Coronado 96, 5A #13 WF Rider 89
4A #9 Lubbock Estacado 78, Frenship 72
WF Hirschi 56, Lubbock Cooper 43



Dallas ISD Coca-Cola Classic

Wednesday, Dec 29
Consolation: 5A #3 Vista Ridge 66, 5A #23 West Mesquite 62
3rd Place: 5A #4 Frisco Liberty 62, 4A #19 Dallas Lincoln 60
Championship: 5A #2 Lancaster 64, Skyline 60
 
Tuesday, Dec 28
Winner's bracket
5A #4 Frisco Liberty 67, Duncanville 53
5A #2 Lancaster 65, Fayetteville ARK 40
Skyline 60, Red Oark 40
4A #5 Carter 54, 4A #19 Lincoln 50
Denton Guyer 76, Dallas Spruce 62
4A #7 Dallas Madison 75, 4A #14 Triple A 70
5A #2 Lancaster 63, 5A #4 Frisco Liberty 52
Skyline 44, 4A #5 Carter 42

Consolation Bracket
5A #3 Vista Ridge 84, Kimball 51
4A #16 Wilmer-Hutchins 54, Adamson 49
Episcopal of Dallas 66, North Mesquite 52
5A #23 West Mesquite 74, Bishop Dunne 48
5A #23 West Mesquite 74, Episcopal of Dallas 56
5A #3 Vista Ridge 58, 4A #16 Wilmer-Hutchins 46
Pinkston 69, Conrad 47
Plano 57, Roosevelt 33
North Dallas 58, Hillcrest 47
Dallas Wilson 60, Dallas White 38

Monday, Dec. 28
Duncanville 93, Kimball 67
South Garland 84, Pinkston 70
SOC 66, 5A #3 Vista Ridge 62
5A #4 Frisco Liberty 70, Conrad 38
5A #2 Lancaster 82, Adamson 45
Denton Guyer 89, Dallas Roosevelt 40
Fayetteville ARK 67, 4A #16 Wilmer-Hutchins 65
Skyline 61, North Mesquite 48
4A #14 Triple A 54, Hillcrest 41
Red Oak 77, North Dallas 56
4A #7 Dallas Madison 70, Episcopal of Dallas 56
4A #5 Dallas Carter 77, Bishop Dunne 51
Waxahachie 76, Dallas White 61
4A #19 Dallas Lincoln 67, 5A #23 West Mesquite 62
Sachse 40, Dallas Wilson 32
5A #4 Frisco Liberty 82, SOC 67
Spruce 55, Plano 54
Duncanville 80, South Garland 48
Fayetteville (ARK) 77, Spruce 38
5A #3 Vista Ridge 56, Conrad 44
4A #5 Dallas Carter 74, Waxahachie 66
4A #19 Dallas Lincoln 63, Sachse 45
Red Oak 62, 4A #7 Dallas Madison 56
5A #2 Lancaster 81, Denton Guyer 59
4A #16 Wilmer-Hutchins 71, Plano 67
Kimball 74, Pinkston 72
North Mesquite 60, Hillcrest 33
Episcopal School of Dallas 46, North Dallas 39
Bishop Dunne 72, Dallas White 41
West Mesquite 64, Dallas Wilson 61


James Gamble Classic (PA Memorial)

Wednesday, Dec. 30
4A #21 Hardin-Jefferson 40, Fallbrook JV 36
Washington-Marion (LC) 75, Houston Kashmere 62
PA Memorial 39, Kelly 37
5A #8 Ozen 69, West Brook 41
Consolation: Washington-Marion (LC) 64, 4A #21 Hardin-Jefferson 61
3rd Place: West Brook 70, Kelly 60
Championship: 5A #8 Ozen 88, PA Memorial 71

Tuesday, Dec. 29
5A #8 Bmt Ozen 74, 4A #21 Hardin-Jefferson 48
Beaumont Kelly 63, Washington Marion (La.) 61
West Broo 74, Fallbrook Academy B 49
PA Memorial 56, Houston Kashmere 39


Kingwood Tournament - ENDED

Tuesday, Dec 29
Championship: Kingwood 79, 6A #17 FB Travis 69
3rd Place: Austin Westlake 59, Houston Lamar 46
Consolation: Schertz Clemens 87, Del Valle 70

Summer Creek 66, Cy Woods 60
Cy Falls 67, Cy Springs 53
Del Valle 63, SA Brennan 52
Schertz Clemens 70, North Shore 68
6A #17 FB Travis 55, Austin Westlake 54
Kingwood 56, Houston Lamar 50
SA Brennan 63, North Shore 45
Cy-Falls 87, Summer Creek 51

Monday, Dec. 28
Austin Westlake 54, Houston Reagan 31
Cy Woods 94, SA Brennan 82
6A #17 FB Travis 66, Cy Fair 32
Summer Creek 58, Del Valle 56
Cy Falls 94, Schertz Clements 87
Houston Lamar 73, Seven Lakes 67
Kingwood 64, Austin Anderson 40
Cy Springs 54, North Shore 38
Austin Westlake 81, Cy Woods 73
6A #17 FB Travis 77, Summer Creek 52
Lamar 77, Cy Falls 69
Del Valle 51, Cy Fair 41
North Shore 57, Austin Anderson 44
Kingwood 60, Cy Springs 53 - OT

Leander ISD Tournament
Championship: Stony Point 70, Houston Christian 64
Austin Reagan 70, Hutto 65
Austin Lanier def Hutto
Clear Lake 57, Vandegrift 34
Austin High 48, Cedar Park 36
Houston Christian 61, Cedar Park 57
Clear Lake 71, Connally 66
Hendrickson 55, Akins 49
Reagan 80, Cedar Creek 53
Westwood 48, St. Andrew's 38
Westwood 61, Akins 33
Hendrickson 63, St. Andrew's 56
Stony Point 64, Austin High 48
Austin High 46, Cedar Park 38



Livingston Tournament

Wednesday, Dec. 30
Championship: 5A #24 Lufkin 66, New Caney 39

Tuesday, Dec 29
5A #24 Lufkin 70, Diboll 49
5A #24 Lufkin 55, Dayton 42

Monday, Dec. 28
New Caney 62, Cleveland 47  
5A #24 Lufkin 61, Diboll 58
Magnolia West 49, Dayton 45
Livingston 72, Hitchcock 64
Jacksonville 75, Leggett 44
Diboll 61, Hitchcock 59


MT Rice Classic (Waco Midway) - ENDED

Tuesday/Wednesday results
Championship: Cy Ranch 55, New Braunfels 34
Cy Ranch 64, Round Rock 46
New Braunfels 54, Pearland 36
Pearland 48, Round Rock 47
Georgetown 59, Temple 43
Waco Midway 75, Baytown Sterling 64
Temple 77, Baytown Sterling 66
Georgetown 45, Waco Midway 43
Rouse 53, Belton 44
East View 49, Montgomery 40
Rouse 80, East View 36
Montgomery 61, Belton 60
McKinney Boyd 48, Temple 41
Reicher 69, Midway JV 56
McKinney Boyd 77, Reicher 28
McKinney Boyd



National HS Showcase (Aldine)
Wednesday, Dec. 30
5A #7 Bmt Central 52, Landry-Walker 49
6A #8 Houston Sam Houston 60, 5A #6 FB Bush 58 - OT
Championship: 6A #8 Houston Sam Houston 68, 5A #7 Bmt Central 53
Houston Episcopal 66, 6A #4 Aldine Davis 55
6A #24 FB Hightower 73, North Forest 60
6A #24 FB Hightower 62, Dickinson 44

Tuesday, Dec 29
Landry-Walker 65, SATCH 62
5A #7 Bmt Central 90, HCYA 64
5A #7 Bmt Central 61, TAPPS #6 Westbury Christian 54
6A #8 Houston Sam Houston 81, 6A #14 Cedar Hill 68
6A #8 Houston Sam Houston 80, Houston Episcopal 62
6A #14 Cedar Hill 66, 6A #4 Aldine Davis 56
5A #6 FB Bush 84, Fallbrook Academy 72
6A #24 FB Hightower 66, St. Benard (Calif) 61
6A #24 FB Hightower 47, St. John's 46
5A #6 FB Bush 80, Kinkaid 62

Monday, Dec. 28
SATCH 89, Aldine Nimitz 65
CHSM 89, CE King 86 - OT
Landry Walker (NOLA) 56, Aldine MacArthur 48
Pro Vision 77, Houston Madison 51
5A #7 Bmt Central 71, Houston 2nd Baptist 55
HCYA 66, Southern Lab 64
Peabody Magnet 85, Houston Sharpstown 51
Westbury Christian 82, Dickinson 62
6A #8 Hou Sam Houston 68, 6A #24 FB Hightower 59
6A #14 Cedar Hill 74, Houston St. John's 34
6A #4 Aldine Davis 60, Manvel 53
5A #6 FB Bush 77, North Forest 64
Fallbrook Academy 82, Mayde Creek 64
Kinkaid 79, Aldine Eisenhower 55

bracket: http://www.houstonnationalshowcase.com/2015-bracket/



The Colony Tournament (Tommy Thomas Cougar Classic) - ENDED

Tuesday, Dec. 29
Championship: Hebron 66, Pearce 48
3rd Place: 6A #15 Flower Mound 70, The Colony 62

6A #19 Irving MacArthur 62, Prosper 48
6A #19 Irving MacArthur 83, Naaman Smith 61
Pearce 69, 6A #15 Flower Mound 61
Garland 59, Frisco 56
Frisco 60, Lovejoy 43
Denton Ryan 44, Lovejoy 30
Hebron 61, the Colony 52
Poteet 50, Leander 40
Poteet 52, Haltom 38
Haltom 68, Ranchview 61
Leander 51, Ranchview 47


Monday, Dec 28
6A #19 Irving MacArthur 76, Poteet 45
6A #15 Flower Mound 79, Frisco 47
Pearce 53, Leander 41
Prosper 64, Garland 49
Hebron 54, Haltom 42
Newman Smith 62, Lovejoy 38
Naaman Forest 44, Denton Ryan 43
5A #16 The Colony 77, Ranchview 49
5A #16 The Colony 76, Naaman Smith 68
6A #15 Flower Mound 72, 6A #19 Irving MacArthur 66
Pearce 81, Prosper 46
Hebron 61, Naaman Forest 41
Frisco 46, Poteet 43
Garland 59, Leander 46
Denton Ryan 57, Haltom 32
Lovejoy 49, Ranchview 44

Whataburger Invitational

Wednesday, Dec. 30
Championship: 6A #2 DeSoto 58, 6A #11 Shoemaker 40
3rd Place: Round Rock McNeil 60, No. 16 Richardson 54
5th Place: Little Rock-Parkview 59, Plano West 44
Consolation: Arlington Martin 75, 6A #3 North Crowley 66

Plano West 60, 5A #19 Arlington Seguin 57
6A #3 North Crowley 55, 6A #18 South Grand Prairie 52
6A #12 Klein Forest 64, SL Carroll 61
St. Rita-Chicago 78, Richland 72
Little Rock-Parkview 58, Keller 41
Arlington Martin 50, Lake Ridge 38


Tuesday, Dec. 29
6A #2 DeSoto 70, 6A #16 Richardson 61
6A #11 Shoemaker 58, RR McNeil 42
Lake Ridge 59, 6A #12 Klein Forest 55
6A #16 Richardson 58, Little Rock-Parkview 57
6A #2 DeSoto 85, Keller 51
Round Rock McNeil 55, Plano West 44
6A #11 Shoemaker 46, 5A #19 Arlington Seguin 36
6A #18 South Grand Prairie 71, St. Rita-Chicago 37
6A #3 North Crowley 103, Richland 70
Arlington Martin 64, SL Carroll 44

Monday, Dec. 28
6A #2 Desoto 79, Lake Ridge 60
6A #16 Richardson 68, Arlington Martin 53
6A #11 Shoemaker 57, 6A #18 South Grand Prairie 41
RR McNeil 68, Richland 61
Keller 78, 6A #12 Klein Forest 71
Plano West 84, 6A #3 North Crowley 72
5A #19 Arlington Seguin 65, St. Rita (Chicago) 48
Little Rock-Parkview 66, SL Carroll 51





__________________
Follow on Twitter: @hoopinsider
Previous Topic | Next Topic
Print
Reply

Quick Navigation:

Easily create a Forum Website with Website Toolbox.