The Original HoopInsider - Statewide leader in Texas high school boys basketball
Sign up Calendar Latest Topics
 
 
 


Reply
  Author   Comment  
Chad Cooper

Avatar / Picture

6A-5A Editor
Registered:
Posts: 906
Reply with quote  #1 

17-6A
MVP: Nigel Hawkins – JR, Cy Falls
Def MVP: Cameron Gims – SR, Cy Fair
Newcomer: Noah Thomas – JR, Cy Fair
Coach: Rich Flores – Cy Falls

1st Team
Trajan Wesley – JR, Cy Falls
Blake Nevins – SR, Cy Ranch
Davon Berry – SR, Cy Creek
Michael Tate – SR, Cy Ranch
Tyreke Sapp – SR, Cy Springs

2nd Team
Freddie Ricks – SR, Cy Springs
Alex Williams – SR, Cy Creek
Andrew Nguyen – JR, Cy Falls
Ellis Jones – SR, Langham Creek
Kendall Scott – JR, Cy Falls
Ross Thompson – SR, Langham Creek
Miles Battle – JR, Cy Creek
Demerill Levy – JR, Cy Lakes
Keith Haymon – JR, Cy Ranch
Blake Rachal – SR, Jersey Village
Jacob Clarkson – SR, Jersey Village
Jacob Farrell – JR, Cy Fair

18-6A
Co-MVP: Max Evans – SR, Bellaire
Co-MVP: Kendric Davis – JR, Sam Houston
Co-Def MVP: Shawn Cornelius – SR, Lamar
Co-Def MVP: Noah Stewart – SR, Heights
Newcomer: Jacob Wiley – SR, Sam Houston
Co-Coach: Bruce Glover – Bellaire
Co-Coach: Ralph Barreras – Sam Houston

1st Team
Christian Brandon – SR, Bellaire
Myles Burns – JR, Lamar
Henry Hampton – JR, Sam Houston
Marlon Jackson – SOPH, Sam Houston
Aaric Lyles – SR, Westbury
Jonathan Ogugua – JR, Heights
AJ Ragland – SOPH, Bellaire
David Shephard – SR, Lamar
Neil Van Beck – JR, Westside
Jesse White – SR, Lamar

2nd Team
Roderic Burns – JR, Lamar
Shemar Coleman – SR, Westside
Isaiah Garcia – SR, Chavez
Leonard Hargrove – SR, Chavez
Khyree Howell – SR, Westside
Otis Jackson – SR, Westbury
Michael Rucker – JR, Heights
Remund Washington –SR, Westbury

19-6A
MVP: JayJay Chandler – SR, Cinco Ranch
Off MVP: Will Brueggeman – SR, Strake Jesuit
Def MVP: Diego Martinez – SR, Seven Lakes
Newcomer: LJ Cryer – FR, Morton Ranch
Coach: Neil King – Cinco Ranch

1st Team
Darius Alford – JR, Seven Lakes
Jamal Bieniemy – JR, Tompkins
Enzo Sechi – JR, Katy Taylor
Alonzo Sule – SR, Cinco Ranch

2nd Team
Mike Donlon – SR, Strake Jesuit
Jordan Pride – SR, Strake Jesuit
Westley Sellers – FR, Morton Ranch
Kristian Sjolund – JR, Tompkins
Josh Williams – SR, Tompkins

3rd Team
Nick Appleby – SR, Katy
Marcus Bardaji – SR, Cinco Ranch
Jonathan Howell – SR, Seven Lakes
Jackson McClurg – SR, Seven Lakes
Emmanuel White – JR, Tompkins

20-6A

Co-MVP: PJ Byrd – JR, Bush
Co-MVP: Bryson Etienne – JR, Bush
Newcomer: Auston Chatman – SOPH, Clements
Coach: Ronnie Courtney – Bush

1st Team
Nighael Ceaser – JR, Ridge Point
Jacoby Cherry – JR, Kempner
Andrew Clopton – JR, Ridge Point
Jalen Dunlap – SR, Hightower
Derrick Geddis – JR, Hightower
Cameron Hill – SR, Travis
Eden Holt – JR, Austin
Remy Minor – JR, Bush
Sage Tolbert – SR, Travis
Morris Udeze – SR, Travis

2nd Team
Golden Amadi – SR, Travis
Trevion Bradley – SR, Bush
Nixon Chikere – JR, Austin
Dymond Hanks – SR, Austin
Greg Harbor – JR, Kempner
Angus Montoute – SR, Kempner
Andrew Reed – JR, Ridge Point
Emmanuel Tobias – JR, Dulles
Derrick Williams – JR, Austin

21-6A

MVP: Fabian White – SR, Atascocita
Newcomer: Joe Rollins – SOPH, Atascocita
Coach: David Martinez - Atascocita

1st Team
Brandon Burrell – SR, Kingwood
Travon Shelvin – JR, Channelview
Shayquan Grant – SR, Baytown Sterling
Lattrell Jackson – SR, North Shore
Tayvion Johnson – JR, North Shore
Kameron Kelly – SR, Channelview
Chase Lovins – SR, Kingwood
Shea Rax – SR, Summer Creek
Kobe Wilson – JR, Atascocita

2nd Team
Justin Aneke – SR, Summer Creek
Jeremiah Broussard – SR, Goose Creek Memorial
Myles Brown – SR, North Shore
Keiman Capers – SOPH, North Shore
Matt Charles – JR, Kingwood
DJ Dickerson – SR, Baytown Sterling
Devion Fontenot – SOPH, CE King
Devin Harrison – JR, Atascocita
Dylan Phillip – SOPH, Summer Creek
Chris Rodriguez – SR, Baytown Sterling

22-6A
MVP: Royce Hunter - SR, Dobie
Off MVP: Jalen Amos - SR, South Houston
Def MVP: Tristan Ikpe - JR, Deer Park
Newcomer: Darreon Jackson - SOPH, South Houston
Coach: Patrick McCoy - South Houston

1st Team
Dylan Bradshaw - SR, Deer Park
Joshua Cooper - SR, Dobie
Jeremy Davis - SR, Dobie
Dominic Warner - JR, La Porte
Ivan Ramirez - SR, Pasadena High
Jose Rivera - SR, Pasadena High
Roger Martinez - JR, Pasadena Rayburn
Traveon Burnett - SR, Rayburn
Dralyn Brown - JR, South Houston
Curley Amacker - SR, West Brook

2nd Team
Zach Walker - JR, Deer Park
Jeremy Williams - SR, Dobie
DJ Garrett - JR, Dobie
Byars Wilson - SR, La Porte
Keenan Gooden - JR, La Porte
Josh Martinez - SR, Pasadena High
JaMichael Golden - SR, Pasadena Memorial
Jeovanni Flores - JR, Rayburn
Deaontae Johnson - SR, South Houston
Clayton Carpenter - SOPH, West Brook

23-6A
MVP: Javen Hedgeman – SR, Pearland
Off MVP: Karl Nicholas – SR, Dawson
Def MVP: Braxton Lovings – SR, Dawson
Newcomer: Javonne Lowery – SOPH, Pearland
Coach: Steve Buckelew – Pearland

1st Team
Jules Moor – SR, Dawson
Tim Samuel – SR, Brazoswood
Kiante Kizzie – SR, Alief Taylor
Ke'lyn Adams – SR, Pearland
Kris Dixon – SR, Dawson
Colen James – SR, Pearland
Kavin Ezekwe – SR, Alief Taylor
Kenny Brown – SR, Pearland
Simon Falokun – SR, Alief Taylor
Quintin Morris – SR, George Ranch
Tristan Dick – SOPH, Alief Elsik

2nd Team
Grayson Harris – SR, George Ranch
Joshua Imariagbe – SR, Elsik
Rhett Price – SR, Taylor
Kyle Matthews – JR, Dawson
Kevon Nickelberry – SOPH, Elsik
Phillip Prater – SR, Dawson
Terrell Roberts – JR, Hastings
Andrew Eberhardt – JR, Dawson
Stephen Kidd – SOPH, Hastings
Javion Sparks – JR, Brazoswood

24-6A
MVP: David Azore – SR, Clear Brook
Off MVP: Ajare Sanni – JR, Clear Lake
Def MVP: Jarian Spells – SR, Dickinson
Newcomer: Tramon Mark – FR, Dickinson
Coach: Jason Wilson – Dickinson

1st Team
Riley Abercrombie – JR, Clear Lake
Alex Dehoyos – JR, Friendswood
Savion Flagg – SR, Alvin
Zaid Harris – JR, Clear Lake
Onix Little – SR, Clear Brook
Grannan Long – SR, Clear Springs
Griffin Schneider – SR, Friendswood
Nick Shipley – SR, Clear Creek

2nd Team
Tanner Bandini – JR, Friendwood
Daniel Green – SR, Alvin
Caleb Lang – SR, Clear Brook
Julian Legrant – SR, Clear Springs
DJ Moss – SR, Alvin
Jaylon Simpson – SR, Dickinson
Byron Staten – JR, Dickinson
Taylor Vessel – SR, Clear Falls
Christian Waller – JR, Clear Springs
Jalen White – FR, Clear Springs

18-5A
MVP: Umoja Gibson – SR, Waco U
Off MVP: Cade Kortan – SOPH, College Station
Def MVP: Jibrael Washington – SR, Waco U
Newcomer: Nate Floyd – FR, A&M Consolidated
Coach: Rodney Smith – Waco U

1st Team
Korbin Cunningham – SR, Rudder
Layton Dimery – A&M Consol
Tre Flowers – SR, A&M Consol
Antoine Hailey – SR, Waco U
DJ Montgomery – SR, Waco
Zach Nutall – JR, Bryan

2nd Team
Cannon Davis – SR, College Station
Jordan Gray – SOPH, A&M Consol
Antoine Henderson – JR, Rudder
Ladarius Johnson – SR, Rudder
Corey Montgomery – SR, Waco U
Dale Smith – SOPH, Waco
Zane Stavinoha – SR, College Station
Jaqwan Washington – SOPH, Rudder
Tim Wilkinson – SR, Waco U
Justin Williams – JR, Waco U

17-5A
MVP: Javier Neal, Jr., Whitehouse
Off MVP: Jordan Upshaw, Sr., Nacogdoches
Def MVP: Blake Upshaw, Sr., Nacogdoches
Newcomer: Dylan Wright, Soph, Ennis
Co-Coaches: Gary Hall, Nacogdoches & Brent Kelley, Whitehouse

1st Team
Tyler Donaldson, Sr., Corsicana
Devan Lindsey, Soph., Corsicana
Brandon Anderson, Sr., Ennis
Cameron High, Sr., Jacksonville
Dillon Heinaman, Soph., Lindale
Tycolby Caraway, Jr., Nacogdoches
Colby Duhon, Sr., Whitehouse
McKade Marquis, Jr., Whitehouse

2nd team
Connor Hutchins, Jr., Corsicana
Eugene White, Sr., Ennis
Deshawn McCuin, Soph., Jacksonville
D’Montrey Christopher, Sr., Jacksonville
Jaeshun Bush Jr., Jr., Jacksonville
Nick Smith, Jr., Nacogdoches
Deston Sanyude, Sr., Nacogdoches
Jackson Mahomes, Jr., Whitehouse

19-5A
MVP: Kaden Herbert – SR, Georgetown
Off MVP: Kris Wyche – SR, Elgin
Def MVP: Overton Jefferson – JR, Connally
Newcomer: DJ Hutto - SOPH, Hutto
Coach: Russell Miller – Georgetown

1st Team
Derek Bermudez – SR, Hutto
Tariq Buchanan – SR, Elgin
Michael Forester – SR, Rouse
Chandler Herman – SR, Georgetown
Kyle Mitchell – SR, Rouse
D’Mauryon Moore – SR, Bastrop
Tyrone Perry – SOPH, Connally
Kylin Robinson – SOPH, Connally
Eric Weeks – JR, Cedar Park
Cleo Williams – SR, Cedar Creek

2nd Team
Marquise Blakey – Bastrop
Eddie Burgess – SOPH, Connally
Beau Corrales – SR, Georgetown
Rashaad Myles – SR, Hutto
Tanner Radke – JR, Cedar Park
Gavin Sharp – SR, Rouse
De’Clayvin Simmons – JR, Elgin
Louis Soriano – SR, Cedar Creek
Matt Taparauskas – JR, Georgetown
Donald Walton – JR, East View

20-5A
MVP: Matt Adams – SR, Brenham
Co-Def MVP: Isaac Rios Rivera – SR, Tomball
Co-Def MVP: Darvis Watson – SR, Brenham
Newcomer: Jadun McCarty – SOPH, Huntsville
Coach: Bruce King – Brenham

1st Team
Donald Doakes – SR, Tomball
Darius Mickens – JR, Willis
Jackson Moffatt – JR, Magnolia
PJ O’Bryant – JR, Huntsville
Will Pendygraft – SR, Magnolia
Kendarin Ray – JR, Brenham
Trent Rosenauer – SR, Tomball Memorial
Darius Taylor – SR, Tomball
Corbin Vines – SR, Waller
Sam Wagner – SR, Huntsville

2nd Team
Austin Buteaux – JR, Tomball
Cameron Carter – JR, Magnolia West
Nate Dickey – SR, Huntsville
Jonathon Dorsett-Morris – JR, Waller
Jacob Frazier – SR, Magnolia
Lazarus Green – SOPH, Brenham
Mark Hector – SR, Willis
Jarvis Henderson – JR, Brenham
Charlie Hill – SR, Waller
Adam Kloffenstein – JR, Magnolia
Andrew Lindvall – JR, Magnolia
T’Vondre Sweat – SOPH, Huntsville
Tyrin Taylor – JR, Tomball

21-5A

MVP: Kevin Dawson – SR, Humble
Off MVP: Deion Rhea – SR, Porter
Def MVP: Isaiah Longino – SR, Humble
Newcomer: Montrel Motton – SOPH, Baytown Lee
Coach: Lair Crawford – Humble

1st Team
Jaylon Alsanders – JR, Humble
Max Armer – SOPH, Barbers Hill
Parker Bunn – SR, Barbers Hill
Jevon Burton – JR, Porter
Victor Clarke – JR, Crosby
Isaiah Duncan – JR, New Caney
Jacob Gaston – JR, Baytown Lee
Colton Killian – SR, Kingwood Park
Reece Spencer – SR, Porter
Jacob Thomas – SR, Humble

2nd Team
Eli Akin – SR, New Caney
Reid Barker – SR, Kingwood Park
Caleb Covington – SR, Humble
Brendan Derouen – SR, Dayton
Kendrick Gathe – SOPH, Humble
Shemar Johnson – JR, Crosby
Damarea Julius – SR, Dayton
McCaul Martin – SR, Barbers Hill
Archie Myles – JR, Dayton
Jordan Prince – SR, Kingwood Park
Jace Seymour – SR, Barbers Hill
Jayden Spalding – SOPH, Caney Creek
Trey Wooldridge – JR, Splendora

22-5A
MVP: Jakobe Dill – JR, Bmt Central
Off MVP: Darrell Jones – SR, Nederland
Def MVP: Tyelor Broussard – SR, Ozen
Newcomer: Hayden Hefner – FR, Nederland
Co-Coach: Kenneth Coleman – PA Memorial & Frankie Paul – Bmt Central

1st Team
Byron Arceneaux – JR, Bmt Central
Darion Chatman – JR, PA Memorial
Hunter Curtis – JR, PN-G
Kasen Harrison – FR, Bmt Central
Kevin Howard – SR, Nederland
Darian Jones – JR, Ozen
Cam Merchant – SR, Livingston
Courtland Pender – SR, Ozen
Maverick Quirante – SR, Vidor
Thailan Wesley – JR, PA Memorial
Gaven Whitemire – JR, Lumberton
Jaylon Williams – JR, Bmt Central

2nd Team
Brandon Garrett – SR, Ozen
Reid Garrett – SR, Nederland
Kedar Gordon – SR, Livingston
JD Green – SR, Livingston
Tyler Guidry – JR, PA Memorial
Bishop James – SR, PA Memorial
Reao Keller – JR, PA Memorial
Reagan Koch – FR, Lumberton
Trevonte Reed – SR, Ozen
Calvin Rice Jr – SR, Bmt Central
Jordan Senigaur – SR, Bmt Central
Gabe Sonnier – SOPH, Lumberton
Jomard Valsin – JR, PA Memorial
Jacolby Veazie – SOPH, Bmt Central



23-5A
MVP: Chandler Jacobs – SR, Elkins
Newcomer: Tyron Henry – SOPH, Shadow Creek
Coach: Albert Thomas – Elkins

1st Team
John Walker – SR, FB Marshall
Jabari Rice – SR, Marshall
Larry Kuimi – SR, Elkins
Johan Rodriguez – SR, Texas City
Jalen Preston – JR, Manvel
Jason Scott – SR, Manvel
Taz Sherman – SR, Marshall
Brian Ball – SR, Galveston Ball
Jalen Davis – SR, Galena Park
Michael Walker – SR, Texas City
Josh Fields – SR, Galveston Ball
Morgan Armstrong – SR, Elkins
Simeon Soname – JR, Shadow Creek

2nd Team
Yeskin Williams – SR, Manvel
Jalen Knott – SR, Willowridge
James Scott – SR, Texas City
Israel Boyd – SR, Willowridge
Adrian Sherwood – JR, Texas City
Wentrell Williams – SR, Elkins
Calexiun Hollinquest – SR, Willowridge
Lester Powers – SR, Manvel
Tee’Shawn Garrett – JR, Texas City
Robert Means – SR, Elkins
Floyd Nzamba – SR, Marshall
Kenan Mitchell – JR, Shadow Creek
Jacoree Evans – JR, Texas City
Javon Elliott Jr – SR, Galveston Ball
Anthony Norman – JR, Marshall


24-5A
MVP & OFF POY: Jeremiah Gambrell – JR, Hou Madison
Co-Def POY: Davis Kizee – JR, Sharpstown
Co-Def POY: Raymond Jackson – SR, Waltrip
Newcomer: Demay Jones – JR, Milby
Coach: Craig Maura – Madison

1st Team
Corey Nickerson – SOPH, Hou Sterling
Justin Crawford – SR, Furr
Darius Weathers – SR, Sterling
Dashawn Williams – JR, Madison
Markus Diggs – FROSH, Hou Austin
Clinton Burnside – SOPH, Milby
Erin Thomas – SR, Madison

2nd Team
Nandi Isaac – JR, Northside
Joseph Lazard – JR, Furr
Gio Martinez – SR, Furr
Davonn Mitchell – JR, Northside
Niguel Hayward – JR, Waltrip
Kerry Kirk – SR, Wisdom
Malik Hornsby – FROSH, Austin
Armoni Skinner – SR, Wisdom
Devonte Jackson – SR, Milby
Stephon Morris – SOPH, Furr



__________________
Follow on Twitter: @hoopinsider
Previous Topic | Next Topic
Print
Reply

Quick Navigation:

Easily create a Forum Website with Website Toolbox.